Názor: Problematický příjem DVB-T2 už není tabu. Škoda, že se o tom nemluvilo dřív
Výhoda terestrické platformy měla být i v tom, že divák nebude potřebovat odbornou montáž antény. Ve většině případů mu měla stačit i anténa, kterou předtím využíval k příjmu DVB-T. Jenomže po ukončení přechodu na DVB-T2 se ukázalo, že vše je trochu jinak. Už vám nemusí nutně stačit původní anténa. A problém nemusí být jen na vaší straně.
Další informace – květen 2022: Kdo může za špatný signál DVB-T2? Ukazování prstem právě začaloPokud máte problémy s příjmem terestrického vysílání DVB-T2, chyba už nemusí být jen na vaší straně případně ve vašem přijímači. Na letošní 30. Konferenci Radiokomunikace v Pardubicích se o problémech s DVB-T2 poměrně otevřeně mluvilo, a konečně se hledá řešení. Jinými slovy, problémy s příjmem DVB-T2 v různých oblastech po celé České republice už konečně nejsou tabu.
Přibližně dva roky jsme poslouchali ujišťování zástupců státu, vybraných operátorů i televizí, že přechod na DVB-T2 přinese divákům jen výhody. Padaly rovněž argumenty, že DVB-T2 přinese minimálně stejné, případně i lepší pokrytí než DVB-T, diváci budou mít lepší obraz i řadu doplňkových služeb. Právě tím se mnohdy zdůvodňovala i nutnost ohromných investic na straně operátorů, státu i televizí – tedy především České televize.
Už v průběhu procesu přechodu na DVB-T2 se však u mnoha diváků objevily problémy, které vybraní odborní zástupci televizního trhu bagatelizovali. Původně mělo jít jen o ojedinělé případy. A pak, když se ukázalo, že problém může být mnohem větší, poukazovali někteří zástupci operátorů na údajně nekvalitní antény u diváků. Jedním z doporučení bylo, aby si diváci pořídili kvalitnější antény s odbornou montáží.
Přitom výhoda terestrické platformy měla být právě v tom, že divák u běžné antény nebude potřebovat odbornou montáž. To byl i jeden z hlavních argumentů, proč je anténa lepší než například satelit. U DVB-T2 nemusíte nic montovat na fasádu. Ve většině případů vám dokonce měla stačit i anténa, kterou jste předtím využívali k příjmu DVB-T.
Jenomže po ukončení přechodu na DVB-T2 se ukázalo, že vše je trochu jinak. Už vám nemusí nutně stačit původní anténa. Pokud máte problém s příjmem, ten může být způsoben vaši nekvalitní anténou. Kupte si novou, lepší, ideálně si ji nechte namontovat odborníkem. Tak přibližně zní současná argumentace.
Abych byl spravedlivý, uznávám, že některé problémy s příjmem nemohli ani zástupci terestrických operátorů předjímat. A později, už v průběhu přechodu na DVB-T2, nebylo v jejich zájmu na tyto problémy aktivně poukazovat. Jako velmi špatný se však ukázal i přístup státu, jehož zástupci se rovněž tvářili, že žádné problémy neexistují. Ani v rámci státní kampaně nezaznělo o možných problémech takřka nic. A pokud někdo jiný na možný problém upozornil, obvyle nebyl v médiích brán vážně, případně byl jeho názor upozaděn.
Proto je velmi dobré, že se o problémech s příjmem DVB-T2 začíná aktivně mluvit alespoň nyní. Sice pozdě, ale přece. Z tohoto pohledu si zejména organizátoři konference Radiokomunikace v Pardubicích zaslouží poděkování, že umožnili poměrně širokou diskuzi k tomuto tématu.
K tématu: Problémy s příjmem DVB-T2 přiznávají odborníci i operátoři. V Pardubicích hledali řešení
Abych byl spravedlivý, uznávám, že některé problémy s příjmem nemohli ani zástupci terestrických operátorů předjímat. A později, už v průběhu přechodu na DVB-T2, nebylo v jejich zájmu na tyto problémy aktivně upozorňovat. Jako velmi špatný se však ukázal i přístup státu, jehož zástupci se rovněž tvářili, že žádné problémy neexistují.