Názor: Předčasná radost satelitářů
Satelitní operátoři vnímali tento postoj jako své důležité vítězství. Nyní se však ukazuje, že jejich radost zřejmě byla předčasná.
Ministerstvo průmyslu a obchodu překvapilo snahou přesvědčit Evropskou komisi o nutnosti kompenzace vyšší míry nákladů pro poskytovatele televize přes anténu ve standardech DVB-T a DVB-T2. Evropská komise v lednu rozhodla, že kompenzovat se budou pouze přímé náklady na přeladění vysílačů z pásma 700 MHz do nižších pásem. EK však vyloučila kompenzace nákladů s přechodem ze standardu DVB-T na DVB-T2.Ponechme teď stranou, zda je výše kompenzací přiměřená, a zda jde z morálního hlediska o oprávněné položky. Jisté je, že stát si prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu stanovil za svou prioritu podporu terestrické TV platformy a její zachování ve výrazně širší podobě než doposud. S tím souvisí i snaha státu motivovat operátory k přechodu na modernější standard DVB-T2 s úsporným kódováním HEVC, čímž dojde k několikanásobnému navýšení reálně využitelné kapacity terestrických multiplexů.
Nyní se však dostáváme do roviny, že operátorům terestrických sítí vznikly v souvislosti s rozhodnutím státu oprávněné náklady a je otázkou, do jaké míry by měly být proplaceny z veřejných prostředků.
Asociace satelitních operátorů ČASO dlouhodobě prosazovala názor, že operátoři by si jakýkoliv upgrade vysílací technologie měli platit ze svého. Už jen proto, aby za státní peníze nevznikla například placená televize přes anténu, která by přímo konkurovala satelitní, kabelové a internetové televizi. Mimochodem, obdobný upgrade vysílací technologie na satelitu a přechod z DVB-S za DVB-S2 rovněž financovaly přímo satelitní společnosti bez kompenzací z veřejných prostředků.
Z lednového rozhodnutí Evropské komise bylo zřejmé, že Brusel s tímto postojem souhlasí. Satelitní operátoři vnímali tento postoj jako své důležité vítězství. Nyní se však ukazuje, že jejich radost zřejmě byla předčasná.
Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá o kompenzace pro domácí operátory terestrických sítí bojovat dál a z tohoto pohledu obě strany čeká ještě poměrně dlouhá právní bitva. Notifikace na evropské úrovni totiž může zabrat ještě několik měsíců, v krajním případě několik let. Takto rozkouskovaný proces zároveň vytváří dlouhodobou právní nejistotu pro všechny hráče na trhu včetně těch společností, které by z rozhodnutí EK mohly mít přínos.
Operátorům terestrických sítí vznikly v souvislosti s rozhodnutím státu oprávněné náklady a je otázkou, do jaké míry by měly být proplaceny z veřejných prostředků.
Související článek: MPO připravuje druhou fázi notifikace, usiluje o vyšší kompenzace pro terestrické operátory