Názor: Pokud chtěl šéf rozhlasu kontroverzní ředitelku zpravodajství, vybral správně
Pokud chtěl pan René Zavoral do čela zpravodajství dosadit kontroverzní osobnost, tak se mu to podařilo. Jmenování paní Jitky Obzinové podle očekávání spustilo lavinu nesouhlasných reakcí. Uvidíme, zda to byla šťastná volba…
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral v tomto týdnu překvapil velkou část veřejnosti i pozorovatelů, když do čela Centra zpravodajství této veřejnoprávní instituce jmenoval Jitku Obzinovou. Tu není třeba dlouze představovat. Sám pan Zavoral ji ovšem přiblížil coby schopnou krizovou manažerku, která bude mít nevděčný úkol „redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství“ …Jmenování paní Obzinové podle očekávání spustilo lavinu nesouhlasných reakcí. V rámci virtuálního prostoru podepsalo otevřený nesouhlasný dopis už bezmála 500 zaměstnanců nebo externích spolupracovníků Českého rozhlasu, a další podpisy stále přibývají. Ke všemu se stihli vyjádřit politici i odborníci. Můj dnešní článek je přirozenou součástí těchto reakcí, jelikož jako dlouholetý pozorovatel českého mediálního trhu vnímám osobu paní Obzinové jako – mírně řečeno – kontroverzní.
Mnohokrát se už psalo o nahrávce z jisté porady nebo o jiných kontroverzích, které na různých místech popsali například Tomáš Drahoňovský nebo Jan Tuna. A nelze opomenout soudní spor s bývalým vedoucím vydání publicistického pořadu na TV Prima, panem Jiřím Fröhlichem. V rámci tohoto sporu se paní Obzinová projevila ve velmi špatném světle, a zřejmě nejsem jediný, kdo měl podobný názor. Pokud vás zajímají podrobnosti, zadejte jednotlivá jména do vyhledávače společně se jménem někdejší dlouholeté ředitelky zpravodajství TV Prima.
Rád bych zde napsal něco, co nevyzní vyloženě negativně. Zavzpomínal jsem si na povídání s některými lidmi /pokud dovolíte, nejmenovanými/, kteří velmi dobře znají pracovní prostředí kolem paní Obzinové, a nemám důvod jim nevěřit. Podle nich může být tato osoba v roli ředitelky zpravodajství pro značnou část lidí skutečně nepřijatelná. Asi nejlépe to shrnuje výrok mého někdejšího kolegu, jenž mi o paní Obzinové kdysi řekl, že spolupráce s ni je „skutečně velmi náročná„. Podotýkám, že takový úsudek vyslovil někdo, kdo je skutečně profesionální, nekonfliktní, a nemá problém s respektem vůči nadřízeným.
Aniž bych to chtěl nějak blíže specifikovat nebo hodnotit, domnívám se, že na klíčovém pracovišti Českého rozhlasu může paní Obzinová v řídící funkci způsobit velké turbulence, o čemž svědčí i zmíněných 500+ podpisů pod otevřeným dopisem.
Na druhou stranu, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral má právo jmenovat do klíčových funkcí kohokoliv, komu důvěřuje. Politici, kontrolní Rada ČRo, ani veřejnost, nemají v tuto chvíli právo jeho výběr zpochybňovat, jelikož pan Zavoral letos v srpnu obhájil pozici generálního ředitele rozhlasu.
Právě tento fakt je klíčový při posuzování všech jeho dalších kroků. Pan Zavoral dostal plnou důvěru k pokračování své práce v čele této instituce. Pokud je jedním z prvních kroků v rámci jeho druhého funkčního období záměr jmenovat problémovou osobu do čela zpravodajství, je potřeba toto rozhodnutí bezvýhradně respektovat. V opačném případě by totiž bylo namístě zajistit, aby volba generálních ředitelů veřejnoprávních médií nepřipomínala pouze formální výběrové řízení, ale byla skutečnou soutěží řídících osobností a jejich projektů.
Jisté ovšem je, že pokud chtěl pan René Zavoral do čela zpravodajství dosadit kontroverzní osobnost, tak se mu to podařilo. Uvidíme, zda to byla šťastná volba…
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral dostal v srpnu důvěru k pokračování své práce v čele této instituce. Pokud je jedním z jeho prvních kroků jmenování problémové osoby do čela zpravodajství, je potřeba to bezvýhradně respektovat.