Názor: Nový generální ředitel ČT předpokládá konec anténního příjmu po roce 2030. Má pravdu nebo se mýlí?
Pan Souček vnímá jako nutnost, aby se důležitou distribuční platformou obsahu České televize stala služba iVysílání, což je především nelineární platforma. Tento pohled je v souladu s tím, že diváci budou postupně přecházet od terestrické televize a dalších lineárních platforem k nelineárním platformám, a ke sledování televizních programů přes internet.
K této prognóze si dovolím připojit jednu osobní poznámku. Když jsem před 5 lety založil informační web TVKOMPAS.cz, mým cílem bylo vytvořit projekt zabývající se perspektivními televizními platformami. Už tehdy jsem jako perspektivní vnímal internetovou televizi, přesněji IPTV a streamingové platformy. A v průběhu zmíněných pěti let se svět televize skutečně výrazně posunul směrem ke streamingovým platformám, a sledování obsahu v online prostředí.
Lze právem očekávat, že lineární platformy jako terestrika, satelit nebo tradiční kabelová televize, budou v příštích letech výrazně ztrácet. Klíčovým důvodem je, že internetová televize se stává mnohem dostupnější a nabízí velmi žádané interaktivní funkce.
Dostupnější a žádanější televize přes internet
Výrazný obrat ve prospěch internetové televize můžeme do značné míry připisovat i období covidových lockdownů. Tehdy velká část lidí kvůli nuceným omezením hledala nové možnosti televizní zábavy. Tradiční televizní stanice nemohly produkovat a vysílat nový obsah, a proto se diváci přesunuli k placené internetové televizi, která nabízela výrazně širší portfolio pořadů a exkluzivních seriálů.
Najednou se o přízeň diváka ucházela nejen ČT, Nova či Prima, ale i nadnárodní streamingové služby Netflix nebo Disney+, domácí služba Voyo nebo platformy O2 TV, Telly, Skylink Live TV a další.
Tyto platformy získaly na důležitosti i po odeznění covidových opatření, kdy zejména velcí telekomunikační operátoři vyvinuli ohromnou snahu, aby si své nové diváky udrželi. Postupný vývoj ukazuje ukazuje, že diváci skutečně mění své návyky, a nyní se už masově přesouvají k internetové televizi. Odhadovaný podíl terestrické platformy bude časem klesat.
Proto je ve své podstatě správné i tvrzení budoucího generálního ředitele ČT Jana Součka, že terestrická televize po roce 2030 skončí, resp. už zdaleka nebude tak významná. Anténní televizní příjem DVB-T2 sice zůstane technologicky zachovaný, a v určité podobě přetrvá i nadále, ovšem rozhodující část diváků bude sledovat programy České televize a komerčních stanic přes internet.
V této věci se pan Souček určitě nemýlí, jen mohl své myšlenky formulovat přesněji. Protože z technologického hlediska není pravda, že by terestrická televize měla za sedm let skončit. Ovšem rozhodně už o ní nebude tak výrazný zájem jako je dnes.
Umíte si představit poslance, který odhlasuje, aby Česká televize již nemusela terestricky pokrývat 95 procent obyvatel? Umíte si představit politika, jak říká svým voličům, aby set-top-boxy zakoupené kvůli přechodu na DVB-T2 obrazně řečeno „hodili do koše“, a pořídili si nové přijímače pro internetovou televizi? Osobně si to moc představit neumím, ale mohu se mýlit…
Získá nový ředitel politickou podporu pro své odvážné vize?
Vize pana Součka v otázce budoucnosti televizního příjmu jsou skutečně zajímavé a na poměry českého trhu odvážné. Ovšem k tomu, aby je uskutečnil, bude potřebovat velmi výraznou politickou podporu. Veřejnoprávní Česká televize má totiž ze zákona pokrývat terestrickým signálem alespoň 95 procent obyvatel České republiky. Bez změny zákona tedy nemůže pan Souček „přesměrovat diváky“ na online platformu. K vybudování robustnější OTT platformy bude navíc potřebovat významnou část prostředků, které nyní Česká televize vynakládá právě za terestrické šíření signálu.
Generální ředitel ČT nemůže sám rozhodnout o redukci nebo opuštění terestrické platformy, a to ani po roce 2030. K takto významnému kroku by potřeboval změnu zákona o České televizi, i dalších mediálních zákonů. Dále by to vyžadovalo úplnou změnu přístupu v otázce nastavení rozpočtu České televize. A v neposlední řadě by se muselo změnit vnímání role České televize ze strany vedoucích politiků a státních institucí.
Mimochodem, umíte si představit poslance, který odhlasuje, aby Česká televize již nemusela terestricky pokrývat 95 procent obyvatel? Umíte si představit politika, jak říká svým voličům, aby set-top-boxy zakoupené kvůli přechodu na DVB-T2 obrazně řečeno „hodili do koše“, a pořídili si nové přijímače pro internetovou televizi?
Osobně si to moc představit neumím, ale mohu se mýlit…
Náročné období
Nový generální ředitel České televize má před sebou velmi náročných 6 let. Zároveň jsem však rád, že pan Souček projevil odvahu říci svým volitelům, že terestrická platforma není jediný způsob, jak lze distribuovat televizní programy k divákům.
Již nejsme v roce 1998, ani v roce 2008, kdy měla terestrika primární podíl 80-90 procent. Anténní platforma sice bude i v nejbližších letech velmi důležitá. Ovšem je realistické se domnívat, že po roce 2030 již nebude dominantní. A je skutečně příjemné slyšet, že nový generální ředitel ČT k ní hledá vhodnější, a ekonomicky výrazně efektivnější alternativy.
Lze právem očekávat, že lineární platformy jako terestrika, satelit nebo tradiční kabelová televize, budou v příštích letech výrazně ztrácet. Klíčovým důvodem je, že internetová televize se stává mnohem dostupnější a nabízí velmi žádané interaktivní funkce.
K tématu: Pár poznámek k odcházejícímu generálnímu řediteli České televize