Bratislava. Ilustrační foto: Pixabay.com
Nový generální ředitel Rozhlasu a televize Slovenska Ľuboš Machaj nedávno pohrozil i zavřením sportovního programu, pokud nedojde k zlepšení financování této instituce. Chápu, že veřejnoprávní telerozhlas v důsledku změny zákona přišel o část prostředků z poplatků, ovšem je otázkou, zda je vhodné řešit každý podobný problém jen dalším navyšováním financí od státu.
Související článek: Slovenská stanice Trojka ukončila vysílání. V závěrečných hodinách chyběl oznam i předělSlovenská veřejnoprávní instituce RTVS na konci listopadu definitivně zavřela svůj program Trojka, který byl určen pro starší diváky oblibující pořady z bohatého archivu. Na tom by svým způsobem nebylo nic divného, vždyť svou archivní stanici ČT3 na konci letošního roku zavře i Česká televize. Ovšem fakt, že nový generální ředitel Rozhlasu a televize Slovenska Ľuboš Machaj nedávno pohrozil i zavřením sportovního programu, pokud nedojde k zlepšení financování této instituce, je svým způsobem zvláštní.
Chápu, že veřejnoprávní telerozhlas v důsledku změny zákona přišel o část prostředků z poplatků, ovšem je otázkou, zda je vhodné řešit každý podobný problém jen dalším navyšováním financí od státu.
RTVS, a předtím Slovenská televize, byla už několikrát v minulosti na tom velmi špatně, a vždy ji stát pomohl. Přitom i dnes má mnohem širší okruh pilířů financování než například Česká televize. Vedle problematických koncesionářských poplatků má RTVS k dispozici například smlouvu se státem, která jí garantuje státní peníze za určité pořady. A třetím klíčovým pilířem je reklama. Tu RTVS vysílat může, přitom například ČT reklamu až na výjimky vysílat nesmí.
Pokud ani tyto tři pilíře financování nejsou pro management RTVS dostatečné, bylo by vhodné, aby vedení přišlo s důkladnou analýzou současného stavu. V rámci této analýzy by se management mohl zaměřit například na distribuční cesty, jakými se programy RTVS dostávají k divákům. Protože právě zde lze najít skutečně významné možnosti k úsporám.
Klíčová otázka zní, zda je vůbec nutné, aby Slovenská televize provozovala a platila provoz celého jednoho terestrického multiplexu. Skutečně je nutné platit za celou kapacitu multiplexu? Nebylo by lepší přesvědčit politiky o redukci terestrického vysílání, zvláště pokud podíl anténního příjmu na Slovensku využívá primárně jen kolem 13 procent domácností?
Pokud by RTVS nebyla nucena mít ze zákona celý jeden vlastní multiplex v DVB-T nebo DVB-T2, mohla by ušetřit až desítky milionů eur ročně. Je totiž mnohem efektivnější vysílat některé kanály v komerčních multiplexech za tržní ceny než platit celou kapacitu multiplexu. A vzhledem k nízkému podílu terestriky je vhodné vybrané programy šířit přes satelit, kabelovou televizi nebo přes internet, než je za každou cenu šířit přes anténu. Terestrická distribuce je totiž velmi drahá a ekonomicky mnohem méně efektivní než jiné platformy. Tento argument však ve veřejné diskuzi vůbec nezaznívá.
Přitom zástupci terestrických operátorů nám neustále servírují jiný argument, a to že terestrická televize je „zadarmo“. Na straně diváka tomu tak sice je, ovšem na straně televizí jde o nejdražší způsob distribuce, jaký si jen lze představit.
Nicméně, veřejnoprávní televizní společnosti si podobný luxus patrně mohou dovolit. Raději vypnou některé kanály, než aby optimalizovaly své vysílací sítě.
Ponechme teď stranou, že k optimalizaci terestrického vysílání by byla potřebná součinnost vlády a parlamentu. Generální ředitel RTVS je na Slovensku volen poslanci parlamentu, z tohoto pohledu jde tedy o politickou funkci. Proto by nemusel být problém dohodnout se s politiky i na možných úsporách za šíření signálu, pokud by to televizi pomohlo poskytovat lepší a širší programové služby občanům.
Ovšem, my nežijeme v ideálním světě, proto nelze čekat příliš racionální kroky v otázce optimalizace provozu médií veřejné služby.
Je mnohem efektivnější vysílat nové kanály přes satelit, kabelovou televizi nebo přes internet, než je za každou cenu šířit přes anténu. Terestrická distribuce je totiž velmi drahá a ekonomicky mnohem méně efektivní než jiné platformy.