Názor: Letošní MS ve fotbale může patřit k nejkontroverznějším v historii
Fotbalový šampionát v Kataru měl původně patřit k těm nejspravedlivějším. Pořadatelé společně s FIFA si dali záležet na tom, aby v dějišti byly dostupné ty nejmodernější technologie pro posuzování faulů, gólů a ofsajdů. Při sledování jednotlivých utkání ve skupinové části jsem však jako běžný divák nabyl dojmu, že moderní technologie se využívají nedostatečně, nebo jen velmi selektivně, jelikož v některých nejspornějších situacích se vůbec nedostaly k slovu.
Tento článek nemá za cíl analyzovat jednotlivé sporné situace. Dosavadních průběh však stojí za několik souhrnných poznámek.
Například technologie VAR přibližně ve třech případech vůbec nezasáhla, a „neodpískala“ některé penalty. Došlo i k opačným situacím, kdy některé týmy zřejmě zahrávaly pokutové kopy neoprávněně. Nebo minimálně k jedné situaci, kdy rozhodčí umožnili pokračovat v útočné akci i přesto, že míč byl předtím v autu, a hra měla být zastavena. Jak na potvoru následně padl gól…
Určitě se najde mnoho lidí, kteří se rozhodčích zastanou. Ani po zhlédnutí záznamu nelze mnohdy se stoprocentní jistotou vidět, zda byl míč opravdu celým objemem za čarou nebo nikoliv. Chápu, stane se. Sudí dávají přednost plynulé hře, a nechtějí ji kouskovat. Případnou chybu může napravit technika.
Ovšem je zvláštní, že u případných ofsajdů byli postranní sudí několikrát až příliš úzkostliví a zastavili nadějné akce předčasně kvůli domnělým ofsajdům, které nebyly. Tedy zbytečně kouskovali hru. Přitom v ligových zápasech v celé Evropě se běžně stává, že rozhodčí nechávají těsné ofsajdové situace dohrát. Vždyť mají k dispozici technologie, které je mohou opravit, pokud by padl neregulérní gól. Jenomže, pokud odpískáte ofsajd „preventivně“, akce končí, a nelze to vrátit zpět…
Podobné situace se ve fotbalu stávají, a tak nějak jsme si zvykli, že se na ně časem zapomene. Život jde dál, pochopitelně. Ovšem když už jsou zmíněné technologie k dispozici, bylo by fajn, kdyby se i využívaly. Na vrcholném šampionátu měli totiž hráči k dispozici jen 3 zápasy ve skupinách. Každá jednotlivá chyba rozhodčího tak může znamenat konec pro kterýkoliv tým. A to není příliš v duchu fair play.
Jediné pozitivum letošního MS je v tom, že sudí alespoň nadstavují slušnou porci minut na konci každého poločasu nebo na konci zápasu. Když vidím nadstavení v průměru o 6 nebo i více minut, jsem rád, že alespoň v tomhle směru se fotbal posouvá k lepšímu. Kéž by se podobná praxe časem přenesla i do ligových utkání nebo alespoň do zápasů evropských pohárů…
Zajímavost: Většina diváků sleduje zápasy MS ve fotbale v tradiční televizi