Navzdory dostatku informací k DVB-T2, část diváků nemá odpovědi na základní otázky
S napětím čekám co se bude dít, až dojde k vypnutí prvních DVB-T vysílačů na území Prahy a středních Čech. Většina lidí chce přechod na nový standard vyřešit tak, že si jednoduše zakoupí nový set-top-box, televizi nebo jen anténu. Podobný postoj je pochopitelný, je však potřeba počítat s tím, že ne u všech diváků bude přechod bezproblémový.
Přechod na DVB-T2 se pomalu blíží a už i ve vybraných prodejnách s elektronikou v Praze můžete vidět upozornění, že vypínání DVB-T začne 27. listopadu. Prodejci sice neuvádí nic konkrétnějšího, tímto způsobem však mohou vzbudit alespoň zvědavost části nakupujících, případně si zajistit odbyt pro některé levnější televize nebo set-top-boxy. Část diváků ovšem trápí některé základní otázky, které navzdory dostatečnému počtu informačních zdrojů zůstávají do jisté míry „ve vákuu“.Soudě podle dotazů, které proudí do on-line a e-mailové poradny webu DVB-T2.cz, má značná část diváků obavy z toho, zda vůbec budou moci přijímat signál v DVB-T2. Není jim jasný postup týkající se úpravy společných televizních antén a nemají jasno v tom, podle jakého klíče by si měli vybrat například pokojovou anténu.
U menší skupiny diváků se projevují občasné výpadky signálu DVB-T2 v průběhu dne, přičemž DVB-T jim funguje bez problémů. Jediným řešením v podobné situaci je návštěva odborného technika. Ten by měl provést potřebná měření a identifikovat nebo vyloučit případnou závadu na přijímacím zařízení v domácnosti.
Psali jsme: Příhoda z elektra – Diváci si stěžují prodejcům na nekvalitní obraz v DVB-T2
Problém je, že diváci se nechtějí zabývat zdlouhavým řešením, které zahrnuje návštěvu technika. Zvláště v situaci, kdy jim DVB-T příjem funguje v pořádku a problémy nastávají až při snaze sledovat DVB-T2. Většina lidí chce přechod na nový standard vyřešit už jen tím, že si jednoduše zakoupí nový set-top-box, televizi nebo jen anténu. Podobný postoj je pochopitelný, je však potřeba počítat s tím, že ne u všech diváků bude přechod bezproblémový.
Stále víc lidí se dotazuje i na to, zda budou v DVB-T2 vysílat i programy v HD kvalitě. V případě České televize je odpověď jasná a její programy jsou ve Full HD dostupné už nyní. Komerční stanice se však vyjadřují poměrně nejasně. Nova se do HD zatím nehrne a Prima vypouští smíšené signály.
Reálné kroky operátorů zatím nasvědčují tomu, že by terestrická budoucnost měla být „HD positive“. České Radiokomunikace z kapacitních důvodů HD programy do přechodových sítí nezařadily a konkurenční operátor Digital Broadcasting ze své přechodové sítě stáhl i ty HD programy, které tam měl. S vysvětlením, že potřebuje kapacitu k možnému rozšíření programové nabídky.
S napětím čekám co se bude dít, až dojde k vypnutí prvních DVB-T vysílačů na území Prahy a středních Čech.
Psali jsme: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří