Pohled na Bratislavu. Ilustrační foto: Pixabay.comVeřejnoprávní instituce Rozhlas a televize Slovenska je krok od politického rozhodnutí, kterým by došlo k zásadní změně financování tohoto média. V rámci politických dohod souvisejících s podporou státního rozpočtu pro rok 2023 se počítá s úplným zrušením povinných koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas, a jejich nahrazením přímými transfery ze státního rozpočtu. Rozhodnout by se mělo ještě v průběhu tohoto týdne.
Pokud slovenští poslanci skutečně schválí zrušení koncesionářských poplatků, půjde již o druhé podobné rozhodnutí v historii Slovenska. Ke zrušení poplatků již došlo v roce 2011, ovšem toto opatření se nikdy reálně neuplatňovalo. Tehdy jej zrušil následný parlament ještě předtím než stihlo vstoupit v platnost. Nyní se ovšem zdá, že tentokrát by se již poplatky měly zrušit doopravdy.
Zajímavé přitom je, že původně nikdo s tak zásadním politickým rozhodnutím nepočítal. Došlo k němu pod tlakem okolností. Nyní opoziční strana Sloboda a solidarita totiž v létě opustila pravicovou vládu, po čemž jí začaly klesat preference v průzkumech veřejného mínění. Nyní tato strana jedná o své další účasti ve vládě, díky čemuž přišla i se zmíněným návrhem zrušení koncesionářských poplatků. Právě tímto opatřením podmínila strana SaS svou podporu rozpočtu. Ten může být v současné politické konstalaci schválen jen pokud za něj zvednou ruce i poslanci této strany.
Slovenská politika je v posledních měsících velmi turbulentní, ovšem tento návrh může vládním stranám přinést určité kladné politické body. Rozhlas a televize Slovenska je sice financován primárně z koncesionářských poplatků, ovšem provoz ještě dotuje stát prostřednictvím smlouvy, která telerozhlasu garantuje desítky milionů euro ročně navíc. Nově by tedy celý rozpočet RTVS pokrýval stát, a občané by nemuseli platit žádnou zvláštní televizní daň. Předběžně se počítá s možným transferem ve výši 113 milionů euro za jeden rok, tedy zhruba 2,7 miliardy Kč.
I když tento model může mít mnoho odpůrců, ve své podstatě se jedná o politicky velmi čisté řešení. RTVS byla totiž dlouhodobě terčem kritiky od různých skupin za to, že neplnila dostatečně své veřejnoprávní poslání, například v oblasti zpravodajství. Pochopitelně, vždy budou hlasy, které budou poukazovat na určitou tendenčnost ve vysílání médií veřejné služby. Nyní ovšem nemusí za toto vysílání přímo platit „proti své vůli“.
původně nikdo s tak zásadním politickým rozhodnutím nepočítal. Došlo k němu pod tlakem okolností. Nyní opoziční strana Sloboda a solidarita totiž v létě opustila pravicovou vládu, po čemž jí začaly klesat preference v průzkumech veřejného mínění. Nyní tato strana jedná o své další účasti ve vládě, díky čemuž přišla i se zmíněným návrhem zrušení koncesionářských poplatků.