Lidé se ještě stále zajímají o set-top-boxy s RF modulátorem
Ještě v průběhu loňského roku se zdálo, že v nabídce e-shopů je dostatek DVB-T2 set-top-boxů s RF modulátorem. Od začátku letošního roku se však zvýšil počet dotazů od těch, kterým se nedaří sehnat vhodný set-top-box pro starší televizi. Na tento problém mě upozornilo několik lidí v poradně webu DVB-T2.cz.
Podle několika průzkumů realizovaných v posledních 5 letech by se počet CRT televizí v českých domácnostech mohl ještě stále pohybovat mezi 5-10 procenty. Vzhledem k přirozené obměně TV přijímačů je pravděpodobné, že část lidí si letos přece jen zakoupí nový televizor.
Kromě set-top-boxů s RF modulátorem lze přirozeně využít i připojení přes SCART. Většina CRT televizí SCARTovou přípojku má a na trhu jsou ještě zhruba 4 modely set-top-boxů se SCARTEM. Pokud se však SCARTová přípojka na televizi porouchá – což u starších televizorů bývá poměrně časté – jedinou možností zůstává modulátor.
I přesto, že DVB-T2 set-top-boxy s modulátorem z e-shopů takřka vymizely, ještě stále mají diváci možnost zakoupit modulátor samostatně a zapojit jej mezi set-top-box a televizor. Ve specializovaných obchodech lze najít zařízení, do kterého se zapojí signál ze SCARTu a výstup putuje přes modulátor do televizoru. Divák následně může toto zařízení využít i na televizorech, které SCART nemají, případně je poškozen.
Další informace: Dotazy, problémy a řešení v souvislosti s přechodem na DVB-T2