Letošní odborné konference v ČR naštěstí už proběhly
V příštím roce se budou muset organizátoři jednotlivých konferencí znovu vážně zamyslet nad reálnými termíny, kdy tyto akce pořádat. Letos jsme měli štěstí, že většina původně plánovaných akcí úspěšně proběhla.

Ilustrační foto: Lenka Ševčíková, fotobanka Pixabay.com
Nicméně, z pohledu příštího roku se budou muset organizátoři jednotlivých setkání znovu vážně zamyslet nad reálnými termíny, kdy tyto konference pořádat. Ukazuje se, že říjen nebo i listopad může být v současné pandemické době poněkud problematický. Kdyby se kterákoliv z těchto konferencí měla uskutečnit až nyní, patrně by s tím byl problém, a to navzdory stoupající proočkovanosti.
I v Amsterdamu totiž organizátoři spoléhali na poměrně dobrou situaci, která panovala ještě na začátku podzimu. Faktem je, že proočkovanost je i v Nizozemsku na velmi slušné úrovni, a v celé populaci se blíží 73 procentům. Navzdory tomu se pandemická situace v zemi zhoršuje. K definitivnímu zrušení konference nakonec vedly obavy účastníků, kteří začali rušit svou osobní účast. Ke zrušení osobní části konference tak došlo už podruhé v řadě – blíže jsme o tom psali v samostatném textu.
Nicméně, i současná situace nám dává určitou naději do budoucna. Mohli jsme se totiž zúčastnit všech konferencí, které proběhly ještě v září nebo v říjnu, případně i některých společenských setkání v listopadu. To by ještě loni nebylo možné, vzhledem k tomu, že v roce 2020 jsme byli v lockdownu už od poloviny října.
Pokud tedy optimistický trend vydrží, můžeme vyslovit naději, že takto za rok by mohla být situace ještě lepší a další lockdown by už nemusel být nutný vůbec. Právě víra v pozitivní vývoj v dalších měsících mě vedla k napsání této poznámky. Věřím totiž, že poměrně důležitou cestou k zlepšení situace je i samotné pozitivní myšlení.
Další informace: Největší mediální výstava a konference IBC se v prosinci neuskuteční