Konsolidace trhu satelitní televize se netýká jen Evropy ale i USA nebo Kanady
Konsolidace trhu satelitní televize se netýká pouze severoamerického kontinentu. Postupně probíhá prakticky všude ve světě, kde je významný podíl placené televize přes satelit. Podobný vývoj můžeme sledovat i v západní Evropě, a přeskupování pochopitelně probíhá i na českém a slovenském trhu. V průběhu roku 2018 například došlo k ukončení služby FLIX TV, jejichž klientům byly nabídnuty výhodné balíčky od konkurenční DIGI TV. Největší tuzemský operátor Skylink pod hlavičkou M7 Group zařadil do svého portfolia konkurenční službu freeSAT. A celá skupina M7 Group se stala součástí nadnárodní francouzské společnosti Canal Plus.
Navzdory těmto pohybům se však na trhu satelitní televize v ČR a na Slovensku objevili i noví hráči. Český T-Mobile vedle internetové televize investuje i do satelitní služby T-Mobile TV a na Slovensku se podobným způsobem vedle Slovak Telekomu angažuje i konkurenční operátor Orange TV. Ten kromě IPTV rovněž nabízí své služby přes satelit, byť poměr klientů IPTV a satelitu je zhruba 5 ku 1 ve prospěch IPTV.
Aktivita zmíněných operátorů pomáhá satelitní televizi udržet svůj tržní podíl navzdory sílící konkurenci internetových služeb. Přirozeně největším skokanem je a bude internetová televize (IPTV, resp. OTT), která však prozatím loví v jiných vodách než je satelit. Satelitní televize v Evropě navzdory sílícímu podílu IPTV nepřichází o klienty. Poměrně zajímavým trhem na pozorování je Francie, kde IPTV předstihla terestriku, ovšem satelitní televizi nijak neohrozila.
Podobný vývoj lze vysledovat i na českém a slovenském trhu, kde navzdory negativním předpovědím zatím satelitní platforma zůstává stabilní. Je však potřeba dodat, že noví klienti satelitním operátorům nepřibývají a volí spíš přechod na IPTV. Zároveň však původní satelitní klienti u této platformy setrvávají. Tento vývoj je přirozený. Pokud už jednou máte na fasádě namontovanou parabolu, nemáte důvod ji sundávat. Satelitní příjem si můžete ponechat jako primární způsob sledování televize, nebo jej mít jako sekundární vedle IPTV, případně terestricky.
Většina moderních TV přijímačů má v sobě satelitní tuner společně s CI+ slotem určeným pro příjem placených satelitních programů. Díky tomu lze v rámci nového televizoru kombinovat sledování lineární televize přes satelit v nejvyšší možné kvalitě se zpětným zhlédnutím obsahu přes OTT aplikace.
Budoucnost placené televize je v internetovém vysílání. Satelit se však může udržet
Pay-tv operátoři však správně pochopili, že budoucnost placeného příjmu je v distribuci programů přes internet. Prémiové televizní programy jsou díky internetovému vysílání mnohem dostupnější než v minulosti.
Ještě před několika lety platilo, pokud jste měli zájem o placené programy, museli jste volit kabelovou televizi resp. uzavřenou IPTV síť, nebo satelit. Ve všech případech to vyžadovalo odbornou instalaci a povolení majitele bytu nebo nemovitosti, pokud jste bydleli v podnájmu. Podobné povolení nebylo vždy jednoduché získat. Dnes jsou IPTV a OTT služby dostupné u všech poskytovatelů internetu. Pokud chcete televizi od O2 nebo DIGI, nemusíte mít od nich zároveň internet.
Zapojení placené televize dnes můžete zrealizovat svépomocí a žádné povolení od „domácího“ už nepotřebujete. Stačí zakoupit IPTV set-top-box a připojit jej k domácímu routeru, případně sledovat programy přímo na PC nebo mobilním zařízení. Navíc, řada IPTV operátorů nabízí placené balíčky i krátkodobě a bez vázanosti, což ještě výrazněji usnadňuje dostupnost.
Satelit jako platforma je dnes atraktivní zejména díky příjmu celé řady zajímavých nekódovaných programů. V kombinaci s placenými balíčky od tuzemských operátorů se tato platforma stává ještě atraktivnější, jelikož divák získává přístup k exkluzivním programům v nejvyšší možné obrazové kvalitě. Zároveň je ale potřeba poznamenat, že IPTV služby mohou být pro diváky časem ještě atraktivnější díky tomu, že se postupně přesouvají přímo do ekosystému chytrých televizí. Díky tomu je běžné, že po připojení nové chytré televize na internet můžete mít k dispozici IPTV službu prakticky okamžitě na vyzkoušení – se všemi žádanými funkcemi.
Ani rozmach chytrých televizorů by však nemusel satelitní platformu výrazněji oslabit. Většina moderních TV přijímačů má v sobě i satelitní tuner společně s CI+ slotem určeným pro příjem placených satelitních programů. Díky tomu lze v rámci nového televizoru kombinovat sledování lineární televize přes satelit v nejvyšší možné kvalitě se zpětným zhlédnutím obsahu přes OTT aplikaci.
Poznámka: Inspirací pro tento text byl článek na webu Advanced Television.
Satelit je dnes atraktivní zejména díky příjmu celé řady zajímavých nekódovaných programů. V kombinaci s placenými balíčky od tuzemských operátorů se tato platforma stává ještě atraktivnější, jelikož divák získává přístup k exkluzivním programům v nejvyšší možné obrazové kvalitě.