Konec průtahů. Polský regulátor prodloužil licenci programu TVN7
Televizní stanice TVN7 v Polsku bude moci vysílat terestrickou cestou až do roku 2032. Polský regulátor KRRiT prodloužil tomuto programu terestrickou licenci, která by vypršela dne 25. února 2022.
Prodloužení licence TVN7 proběhlo za dohledu ze strany mezinárodních médií, kdy se toto téma řešilo i za hranicemi Polska. Regulátor dostal výzvy od různých organizací včetně například organizace Reportéři bez hranic. K úspěšnému završení celého procesu prodloužení licence bylo zapotřebí minimálně čtyř hlasů celkem pětičlenného regulačního orgánu. Jeden z dlouhodobých odpůrců prodloužení licence, člen KRRiT Witold Kołodziejski na poslední chvíli změnil svůj názor, a nakonec hlasoval pro návrh na prodloužení.Svůj krok vysvětlil ve veřejném prohlášení tak, že i nadále trvají jeho zásadní výhrady k vlastnické struktuře mateřské společnosti, která kontroluje držitele vysílacích licencí. Tento problém musí být podle něj časem vyřešen. Svůj názor prý změnil po posledním dni jednání a konzultací, a i kvůli podmínkám panujícím na mezinárodní scéně.
Regulátor původně licenci ani neprodloužil, ani nezamítl
Problém licence stanic TVN7 a předtím i TVN24 významně polarizoval polskou společnost. Regulátor původně odmítal vydat osvědčení o prodloužení licence, ale zároveň nevydal ani rozhodnutí o zamítnutí této licence. Celá situace se s blížícím datem expirace stala neudržitelnou, a regulátor musel i po výrazném společenském a mezinárodním tlaku zaujmout určité stanovisko – ať už kladné nebo záporné.
Pokud by programu TVN7 nebyla prodloužena licence, musel by za několik dní ukončit vysílání přes anténu, a mohl by pokračovat jen přes satelit, kabel a přes internetové televizní služby. Jeho pokrytí obyvatelstva by se významně snížilo. Ovšem díky své poměrně značné tržní síle by mohl přesvědčit část anténních diváků, aby přešla na jiné způsoby televizního příjmu.
Polské mediální zákony jsou v této oblasti specifické, a vyžadují, aby každá televize vysílající přes anténu ve standardech DVB-T a DVB-T2, měla licenci přidělenou tamním regulátorem KRRiT. Pro vysílání v jiných platformách však stačí licence z kteréhokoliv státu EU.
Skupina TVN byla připravena vysílat svůj program TVN7 i nadále přes satelit a jiné platformy. Měla k tomu dokonce přidělenou i licenci z Nizozemska. Navzdory nynějšímu kladnému verdiktu vysílací rady je totiž možné, že se podobné problémy budou opakovat. V předchozích dnech byly totiž v polských médiích k vidění i úvahy, že kvůli vlastnické struktuře skupiny TVN Discovery by mohly být zpochybněny terestrické licence všech programů TVN.
Americký investor podle některých názorů nemůže vlastnit celou společnost s licencí, pouze její část
Tento problém se i díky mezinárodnímu tlaku zřejmě podařilo zažehnat. Spory týkající se terestrických licencí pro kanály TVN tkví v tom, že americký investor před 7 lety ovládl skupinu TVN. Původním kupcem byl Scripps, ten se však následně zařadil do portfolia Discovery Communications. Majetkové převody na mezinárodná úrovni měly vliv i na TVN, jelikož nyní ji Discovery kontroluje skrz nizozemskou vlastnickou firmu. Celý proces se před několika lety podařilo skupině Discovery provést tak, aby nevyžadoval formální souhlas polského regulátora. Právě chybějící souhlas však způsobil, že někteří členové si ustanovení polských mediálních zákonů dnes vykládají různě. Ani mezi tamními právními experty nepanuje jednoznačná shoda na tom, zda regulátor může vstupovat do vlastnického uspořádání skupiny TVN nebo nikoliv.
Celý spor by tak mohly rozhodnout pouze soudy. Obě strany sporu si však uvědomují, že navzdory těmto nejasnostem by TVN7 musela ukončit terestrické vysílání po 25. únoru, pokud by jí nebyla prodloužena licence. A to bez ohledu na fakt, že na toto prodloužení má nárok, pokud jej regulátor oficiálně nezamítl.
Pro některé členy orgánu KRRiT je však i dnešní vlastnictví skupiny TVN investorem ze země mimo Evropské unie problematické, jelikož tamní zákony vyžadují, aby 51 procent společnosti kontrolující vysílací licenci bylo drženo investorem se sídlem v Evropě. Skupina Discovery tuto podmínku formálně splňuje díky tomu, že televizi TVN ovládá přes nizozemskou společnost. Spor se však vede o to, zda je podmínka naplněna, i pokud konečný vlastník podílů a akcí není z Evropské unie, nýbrž ze zámoří. Skupina Discovery Communications totiž sídlí v USA.
Jelikož jeden z členů regulační rady navzdory této výhradě nakonec hlasoval pro prodloužení licence, celý spor se nakonec uklidní a zřejmě jej nebudou muset řešit soudy. Podobný spor však čeká skupinu TVN i v roce 2024, kdy bude v sázce prodloužení terestrické licence hlavního a klíčového kanálu celé skupiny, tedy stanice TVN.
Původní analýza TVKOMPAS.cz: Problémy Discovery v Polsku pokračují. TVN7 odpočítává dny do konce platnosti licence