Konec fotbalových blackoutů v Anglii? Nebo jde o způsob, jak chránit menší kluby?
Mezinárodních diváků sledujících anglický fotbal v jiných zemích než v domovské Anglii se uvažovaná změna nijak nedotkne. Ovšem na domácím trhu by mohlo dojít k malé revoluci, pokud by skutečně bylo povoleno vysílat jakékoliv domácí fotbalové zápasy i v sobotu odpoledne.
Nyní jsou pravidla nastavena tak, že místní televizní společnosti – navzdory obrovským částkám, které platí za vysílací práva – nemohou vysílat žádný domácí fotbalový zápas mezi třetí a pátou hodinou odpolední. Toto pravidelné časové omezení přináší ochranu menším místním klubům v nižších soutěžích, které díky tomu mají vyšší diváckou návštěvnost.
Pokud by se domácí fotbal vysílal i v sobotu odpoledne živě v televizi, mohlo by to negativně ovlivnit motivaci lidí navštěvovat zápasy menších klubů osobně.
Povinné blackouty jsou na západních trzích poměrně běžným způsobem, jak se nejen sportovní kluby chrání před televizní konkurencí. Například v Americe nemůže celostátní televize vysílat sportovní zápas v oblasti, kde se skutečně odehrává. Pokud tedy vidíte v celostátní televizi zápas New Yorku s Bostonem, tak vězte, že v New Yorku a v Bostonu se nevysílá. Celostátní televize jej musí tzv. „začernit“, aby tamní diváci byli nuceni sledovat duel i přidruženou reklamu na místní televizi.
V některých ligách rovněž platí pravidlo, že určitý zápas se nemůže objevit ani v místní televizi, pokud není hlediště vyprodané alespoň na 90 procent kapacity. V podobných situacích televizní společnosti dokonce aktivně vykupují volná místa na stadionech, aby nepřišly o možnost vysílat sportovní přenos.
Povinné blackouty jsou na západních trzích poměrně běžným způsobem, jak se nejen sportovní kluby chrání před televizní konkurencí. Například v Americe nemůže celostátní televize vysílat sportovní zápas v oblasti, kde se skutečně odehrává.