Koncesionářský poplatek by měl být dobrovolný, říká nejlépe placená tvář BBC
Výše tzv. licenčního poplatku je přibližně 155 liber ročně za jednu domácnost, tedy zhruba 4600 korun. Podle Linekera by tento poplatek měl být dobrovolný za předpokladu, že se zvýší. BBC by sice o část koncesionářů přišla, ale tyto ztráty by mohla vykompenzovat vyšší průměrná suma na platící domácnost. Současný systém licenčních poplatků je podle deníku The Guardian garantovaný po dobu následujících sedmi let.
Veřejnoprávní korporace BBC je pod tlakem i ohledně toho, jak dlouhodobě informovala o událostech týkajících se Brexitu. Problémy s neutralitou má i při informování o americké politické scéně. To je voda na mlýn některým kritikům volajícím po zrušení povinného licenčního poplatku.
Lineker s podobným názorem navíc není osamocený. Čas od času se v médiích objevují osobnosti, které volají po zrušení povinného licenčního poplatku nebo alespoň po „dekriminalizaci“ za jeho neplacení. V předmětném textu se o tom zmiňuje samotný list The Guardian. Případná dekriminalizace neplatičů by připravila kasu BBC odhadem až o stovky milionů liber. Není sice jasné, zda by šlo o jednorazový nebo pravidelný výpadek přijímů, sama BBC však s výrazným výpadkem preventivně počítá.
Veřejnoprávní korporace BBC je navíc pod tlakem i ohledně toho, jak dlouhodobě informovala o událostech týkajících se Brexitu. Podle některých názorů je v redakci momentálně převaha stoupenců Brexitu a zpravodajství o této otázce není vyvážené. Problémy s neutralitou má BBC i při informování o americké politické scéně, kde výrazně straní tamní Demokratické straně. To je voda na mlýn některým kritikům volajícím po zrušení povinného licenčního poplatku.
Gary Lineker je nejlépe placeným moderátorem BBC. V průběhu sezóny 2018-2019 se jeho příjem pohyboval kolem 1,75 milionu liber ročně, což je zhruba 52 milionů korun. Nyní ho čeká jednání ohledně nového kontraktu.
Psali jsme: Brexit znemožní lidem žijícím v Británii legální sledování evropských placených televizí