K přechodu na HEVC ještě není správná doba, tvrdí švýcarská veřejnoprávní SRG SSR
Švýcarský veřejnoprávní vysílatel chtěl díky přechodu na HEVC ušetřit za distribuci svých programů přes satelit. Místo dvou transpondérů by díky tomuto kroku potřeboval jen jeden, což by ve výsledku vedlo k úspoře několika milionů euro v průběhu následujících let. Současná koronakrize však přehodnotila priority na mediálním trhu a vysílatel veřejné služby se rozhodl zachovat podporu všech současných typů televizí a set-top-boxů, které přijímají vysílání v MPEG-4, ale nejsou schopny zobrazit HEVC.
Psali jsme: Švýcarsko definitivně vypíná DVB-T a končí s televizí přes anténu
Přechod na HEVC by znamenal i možnost vytvoření eventového kanálu pro obsah v Ultra HD 4K rozlišení. Tento plán podle SRG i nadále platí, ovšem Ultra HD prozatím nehodlá distribuovat přes satelit, ale pouze přes internet nebo kabelové operátory.
Švýcarsko je specifické tím, že odmítlo přechod terestrické platformy z DVB-T na DVB-T2. Požadované uvolnění frekvencí v pásmu 700 MHz vyřešila alpská země tak, že úplně vypnula anténní příjem. Televizi ve Švýcarsku lze tak přijímat pozemní cestou jen ve vybraných oblastech u hranic s okolními státy. Provozní náklady vysílačů však hradí soukromé subjekty, a nikoliv veřejnoprávní skupina SRG.
Švýcaři vidí budoucnost především v satelitní platformě, která umožňuje distribuci ve vysoké obrazové kvalitě s prakticky neomezeným pokrytím. Satelit je prozatím spolehlivější distribuční cestou než internet. To se sice může změnit s příchodem televizního vysílání v 5G sítích, ovšem ještě několik let bude mít satelitní příjem náskok před internetovou televizí.
Švýcarsko je specifické tím, že odmítlo přechod terestrické platformy z DVB-T na DVB-T2. Požadované uvolnění frekvencí v pásmu 700 MHz vyřešila alpská země tak, že úplně vypnula anténní příjem. Švýcaři vidí budoucnost především v satelitní platformě a v IPTV.