Je výhodnější tradiční placená televize nebo placené streamingové platformy?
Pokud jste před několika lety zrušili předplatné tradiční kabelové, satelitní nebo IPTV služby s cílem ušetřit, mohli jste ji nahradit levnější placenou streamingovou službou. To se však postupně mění vzhledem k tomu, že na trhu streamingových platforem dochází k rozdělení obsahu na více služeb, a divák je tedy nucen platit několik předplatných, aby měl k dispozici obsah, na který je zvyklý.
Blíží se renesance tradiční placené televize? Ti, kdo zrušili kabelovou přípojku s cílem ušetřit, nyní mohou platit víc za streamingové účty než kdysi za placenou televizi. Tento fakt sice platí pouze v případě, když chcete sledovat filmy, seriály a díla, která jsou dostupná pouze v rámci několika různých služeb. Ovšem už i diváci na západě si začínají uvědomovat, že aktuální fragmentace obsahu do několika různých služeb jim může přinést problémy. Paradoxně, poplatky za sledování kýženého obsahu mohou být vyšší než v dobách, kdy měl dotyčný divák k dispozici placenou televizi.V západních zemích se v posledních letech zavedl pojem „cord-cutter“ jako označení pro někoho, kdo zrušil účet u tradičního operátora placené televize. Obrazně řečeno, takový divák „přestřihl drát“ s tím, že nemá zájem platit tradičnímu operátorovi za velkou skupinu programů, tedy i za ty, které nesleduje.
Pokud jste před několika lety zrušili předplatné tradiční kabelové, satelitní nebo IPTV služby s cílem ušetřit, mohli jste ji nahradit levnější placenou streamingovou službou. To se však postupně mění vzhledem k tomu, že na trhu streamingových platforem dochází k rozdělení obsahu na více služeb, a divák je tedy nucen platit několik předplatných, aby měl k dispozici obsah, na který je zvyklý.
Cena předplatného streamingových služeb roste, sice po malých částkách, ovšem kontinuálně. Navíc, kdysi vám pro všechen obsah stačilo jedno předplatné Netflixu. Pokud však chcete dnes sledovat obsah, který jste kdysi viděli na Netflixu, budete potřebovat placený účet u dvou až tří platforem.
Podívejme se na příklad ze Severní Ameriky, která je „Mekkou“ placeného streamingu. Ovšem před 10 a více lety bylo – zejména v USA – poměrně jednoduché nahradit několik programů placené televize, které přinášely atraktivní obsah. Pokud jste přestřihli drát s cílem ušetřit, ještě pořád jste ve většině regionů měli k dispozici desítky TV programů přes anténu s poměrně atraktivním obsahem včetně sportovních přenosů.
To se však postupně mění vzhledem k tomu, že se velmi atraktivní sportovní obsah přesouvá z neplacené televize na globální streamingové platformy typu Amazon Prime nebo DAZN. A v takovém případě vám už „cord-cutting“ nepomůže, jelikož těmto platformám musíte rovněž platit měsíční předplatné, abyste se dostali k obsahu, který jste kdysi mohli mít zdarma.
Někteří klienti pay-tv operátorů mohou namítnout, že streamingová platforma vyjde levněji než pay-tv předplatní – zvláště v USA. Ovšem ani to už není tak docela pravda. Díky novým službám jako Sling TV, Hulu, YouTube TV nebo Philo lze sledovat bohatou nabídku TV stanic za zlomek toho, co byste zaplatili kdysi za běžnou kabelovou TV.
Cena předplatného streamingových služeb roste, sice po malých částkách, ovšem kontinuálně. Navíc, kdysi vám pro všechen obsah stačilo jedno předplatné Netflixu. Pokud však chcete dnes sledovat obsah, který jste kdysi viděli na Netflixu, budete potřebovat placený účet u dvou až tří platforem. Ani placená verze některých služeb vám přitom nezajistí sledování obsahu bez reklamy.
Pokud bychom se tedy chtěli vyjádřit k tématu v titulku, zda je výhodnější tradiční placená televize nebo placený streaming, tak obecně platí, že ještě před 2-3 lety tahala tradiční placená televize za kratší konec. Nyní se v souvislosti s fragmentací streamingových platforem dá mluvit o remíze. V nejbližších letech se však misky vah mohou znovu překlopit na stranu tradiční placené televize, která bude výhodnější. Kromě jiného i díky tomu, že většina tradičních pay TV operátorů vám v budoucnu nabídne a zajistí i přístup k placenému obsahu některé globální streamingové služby, především Netflixu.
Pokud jste před několika lety zrušili předplatné tradiční kabelové, satelitní nebo IPTV služby s cílem ušetřit, mohli jste ji nahradit levnější placenou streamingovou službou. To se však postupně mění vzhledem k tomu, že na trhu streamingových platforem dochází k rozdělení obsahu na více služeb, a divák je tedy nucen platit několik předplatných.