Je volný satelitní příjem vhodný pro menší hotel nebo penzion?
Co dělat v případě, když ve vašem ubytovacím zařízení nefunguje příjem všech programů na běžnou anténu? Může být satelit vhodnou alternativou i přesto, že většina lidí si tuto platformu spojuje s placenou televizí?
Přechod na DVB-T2 je v plném proudu a vedle běžných lidí řeší nákup nových přijímačů i poskytovatelé ubytování. Do poradny webu DVB-T2.cz mi přišlo několik dotazů týkajících se možných problémů s příjmem volně dostupných programů na anténě. Ubytovatelé se ptají, jakým způsobem lze nahradit nebo doplnit anténní příjem v případě, že nemají v některé oblasti dostatečný signál. Jednou z možností v takovém případě je volný satelitní příjem z pozic 19.2 a 23.5 st. východně, kde vysílají převážně německé programy, ale i několik menších českých a slovenských programů. Satelitní příjem lze doporučit jako nejvhodnější řešení zejména v odlehlých oblastech. Je však výbornou alternativou i tam, kde lze bez prolbémů přijímat terestrické programy v DVB-T2.Poskytovatelé ubytovacích kapacit mají v první řadě zájem na tom, aby svým hostům nabídli pokud možno všechny volně dostupné terestrické programy v češtině. V případě odborné úpravy stávajících anténních rozvodů lze docílit kvalitní příjem právě z antény, která ve srovnání se satelitem vyniká tím, že momentálně vysílá všechny programy volně, tedy free to air. Pokud příjem není z jakéhokoliv důvodu dostatečný, lze anténu za jistých okolností doplnit nebo úplně nahradit satelitem. Nejžádanější české a slovenské programy sice na satelitu nejsou zadarmo, jejich absenci lze částečně vykompenzovat výrazně bohatší programovou nabídkou programů ze zahraničí. Případně lze mít k dispozici omezený počet aktivních satelitních karet a domácí programy tak poskytovat hostům na vyžádání.
Zaměřme se však na situaci, kdy hoteliér nemá zájem přehnaně investovat do úpravy nebo přebudování anténního systému, a chce svým hostům nabídnout poměrně zajímavý výběr programů s kvalitním a stabilním signálem. V takovém případě dává smysl investice do volně dostupného satelitního příjmu z pozic 19.2 a 23.5 st. východně, kde vysílá přes 100 skutečně zajímavých programů různých značek, především z Německa.
Běžná anténa ve srovnání se satelitem vyniká tím, že momentálně vysílá všechny programy volně, tedy free to air. Pokud příjem není z jakéhokoliv důvodu dostatečný, lze anténu za jistých okolností doplnit nebo úplně nahradit satelitem.
Cizojazyčné programy lze efektivně doplnit
Můžete namítat, že programy jsou až na výjimky pouze cizojazyčné a pro českého diváka nejsou dostatečně atraktivní. To je do jisté míry pravda. Názor však můžete změnit v případě, když se podíváte na konkrétní programovou nabídku. Volně dostupné německé programy na satelitu přináší velkou porci sportovního obsahu, bez kódování zde vysílá například Eurosport nebo dlouhodobě známá značka Sport1 DE. Vedle toho je k dispozici velmi široká nabídka zpravodajských programů z různých zemí, včetně českého programu ČT 24 (slovenská TA3 už ve volné nabídce nefiguruje). Dále lze sledovat hudební programy včetně televizí ÓČKO nebo REBEL, ale i německé MTV, Deluxe Music nebo rakouské gotv. A v neposlední řadě lze tento mix doplnit velmi pestrou nabídkou rádií, které přes satelit vysílají většinou volně.
Investice do volného satelitního příjmu navíc nepředstavuje pro provozovatele výrazné náklady. Set-top-boxy umožňující volný satelitní příjem lze pořídit prakticky za stejnou cenu jako běžné DVB-T2 boxy. Řada televizí podporujících DVB-T2 má rovněž satelitní tuner. A rozvětvení satelitního signálu do všech pokojů rovněž není výrazně dražší než v případě běžné antény. Samozřejmě, vždy záleží na velikosti daného ubytovacího zařízení. Pokud však mluvíme o menším hotelu nebo penzionu s přibližně 20 pokoji, nejsou pořizovací náklady nikterak dramatické.
Ideální variantou je v tomto případě kombinace terestrického i satelitního příjmu všude tam, kde je to možné. Pokud ale příjem hlavních českých programů terestrickou cestou z jakéhokoliv důvodu nefunguje podle představ, lze tyto programy přijímat satelitní cestou alespoň v některých částech hotelu – například ve společenské místnosti nebo dalších společných prostorách, kde už může být k dispozici satelitní přijímač i s dekódovací kartou. Případně lze v těchto částech sledovat velmi atraktivní programovou nabídku IPTV operátorů.
Podobné řešení jsem viděl minimálně ve třech ubytovacích zařízeních, která jsem v poslední době navštívil. A ukázalo se jako velmi efektivní. Provozovatelé těchto zařízení navíc nejsou pod tlakem možné ztráty TV signálu v případě, že se jim nepodaří včas vyřešit přechod na DVB-T2.
Ideální variantou je kombinace terestrického a satelitního příjmu všude tam, kde je to možné. Pokud ale příjem hlavních českých programů terestrickou cestou z jakéhokoliv důvodu nefunguje podle představ, lze tyto programy zpřístupnit v některých částech hotelu nejen satelitní cestou ale i pomocí IPTV/OTT aplikace.
Volně dostupné sportovní přenosy přes satelit
- RTL: Formule 1, Evropská liga UEFA, Europa Conference League
- Eurosport 1: Tenisové turnaje včetně grand-slamů. TOP cyklistika, snooker, letní a zimní sporty
- Sport1 DE: Basketball Bundesliga, NHL, Champions Hockey League, MS v hokeji, šipky, box
- NITRO TV: zápasy německých týmů v UEFA EL
- PRO7 + PRO7 MAXX: americký fotbal NFL, WWE
- ARD/ZDF: Liga národů UEFA, fotbalové šampionáty, nejvýznamnější mezinárodní sportovní akce
- Regionální veřejnoprávní televize: 3. německá fotbalová liga, házená a další sporty v regionech
Navzdory výrazně stoupajícím cenám sportovních práv se německé televize vysílající přes satelit snaží udržet vysokou úroveň nabízeného obsahu. Díky tomu mohou diváci v České republice úplně legálně sledovat veškerý sportovní obsah ve volném satelitním vysílání. Postačí k tomu úplně obyčejný satelitní přijímač a vyhovují dokonce i modely starší 10 let. Na německých programech lze sledovat například přenosy Formule 1 úplně zdarma, které jsou v České republice dostupné pouze na placených programech.