Jak umravnit Českou televizi? Neschválení výročních zpráv není cesta
Paralyzovat instituci lze i jinak. Například přechod na kódování HEVC a s tím spojena změna vysílací infrastruktury vyjde Českou televizi odhadem na 1,4 miliardy korun. Kdyby poslanci uzákonili povinné zemské vysílání v Ultra HD 4K, televize by potřebovala přinejmenším další miliardu… kreativitě se meze nekladou.

Inspirují se čeští politici slovenským příkladem? Tamní veřejnoprávní RTVS je v režimu „normalizace“ a z redakce na protest odešlo několik zkušených a respektovaných novinářů. Ilustrační foto je screenshotem pořadu Události, komentáře, kde se diskutovalo o Slovensku v souvislosti s inaugurací nové prezidentky Zuzany Čaputové
Vtipné je, že vybraní politici se ozvou vždy, když jim Česká televize nejde na ruku. Ani necelých 30 let po sametové revoluci si někteří nedokázali přizpůsobit tomu, že ČT už není státní, nýbrž nezávislá instituce veřejné služby. Tedy alespoň teoreticky. V praxi samozřejmě čelí neustálým politickým tlakům. Pokušení zneužít některá ustanovení zákona ve svůj prospěch, je u části politiků značné.
Otázkou ovšem je, zda je neschválení výročních zpráv ta jediná účinná cesta. Pokud by to někteří politici mysleli s „umravněním“ České televize vážně, mají několik dalších možností, jak toho docílit. Především – poslanci vůbec nemuseli České televizi prodlužovat výjimku k DPH. Tím by jí efektivně sebrali z rozpočtu zhruba 300-400 milionů korun ročně a televize by neměla z čeho financovat druhou digitalizaci.
Poslanci vůbec nemuseli České televizi prodlužovat výjimku k DPH. Tím by jí efektivně sebrali z rozpočtu zhruba 300-400 milionů korun ročně. Stále mají ovšem k dispozici další podobně účinné „zbraně“.
Paralyzovat instituci lze i jinak. Například přechod na kódování HEVC, progresivní řádkování a s tím spojena změna vysílací infrastruktury vyjde Českou televizi odhadem na 1,4 miliardy korun. Kdyby poslanci uzákonili povinné zemské veřejnoprávní vysílání v Ultra HD 4K, televize by potřebovala přinejmenším další miliardu… kreativitě se meze nekladou.
A je tu ještě jedna zbraň. Můžete televizi zákonem nařídít i víc než jen jeden veřejnoprávní multiplex. Vždyť v éře DVB-T2 bude ještě několik volných sítí, tak proč je všechny nepřiklepnout ze zákona právě ČT? Ta pak bude nucena vyhodit oknem další stovky milionů ročně. Koncesionáři by to ve jménu technologického pokroku určitě ocenili.
Otázkou je, za co by pak ČT vyráběla program… Patrně by byla nucena výrazně šetřit a v rámci úspor by na třech z pěti programů denně vysílala několikahodinové nesestříhané projevy politiků nebo nekomentované přenosy a záznamy z jednání sněmovny. A to je přece cílem, nebo ne?
Jiné paradoxy: Výběrové řízení na terestrické multiplexy se nekoná. Podle ČTÚ šlo o „nedopatření“