Itálie vrací do hry úvahy o postupném přechodu na DVB-T2 / HEVC nejdříve od roku 2022. Ani tento plán zatím není definitivní. Vývoj by měl být jasnější po 15. dubnu. Někteří experti varují, že plošný přechod na DVB-T2 a HEVC by mohl vážně poškodit terestrickou platformu, kterou momentálně v zemi využívá odhadem až 50 procent domácností. Systém DVB-T v kombinaci s MPEG-4 je přitom kapacitně dostačující, jelikož umožňuje vysílání dostatečného počtu programů jak ve standardním, tak ve vysokém rozlišení. Právě tento systém je nyní v Itálii většinový.
Výhodou zachování televizních sítí v původním standardu DVB-T je fakt, že lze díky tomu zachovat i část programů v MPEG-2, které bude možné sledovat na všech typech digitálních přijímačů. V Itálii působí několik multiplexů, které kombinují vysílání ve starším MPEG-2 i novějším MPEG-4. Od roku 2020 by však měly DVB-T sítě vysílat pouze s využitím MPEG-4. Většina televizních přijímačů a set-top-boxů už má podporu pro MPEG-4. Případné vypnutí programů v MPEG-2 by tak nemělo mít výrazný dosah na diváky.
Vývoj v Itálii by měl být jasnější po 15. dubnu. Prozatím je jasné pouze to, že Itálie uvolní frekvence pásma 700 MHz až v roce 2022, tedy o dva roky později než Česká republika.
Terestrická platforma je v Itálii důležitá i pro operátory placené televize
Budoucnost DVB-T v kombinaci s MPEG-4 je prozatím otevřená. Jeden možný scénář hovoří o přechodu na DVB-T2 / HEVC od roku 2022. V předchozích měsících ovšem italská média informovala o zachování DVB-T/MPEG-4 i v dalším období. Vše bude záležet na vybavenosti domácností, aby nedošlo k poškození terestrické platformy. Ta je totiž důležitá nejen pro operátory nabízející volně dostupné programy ale i pro poskytovatele placené televize. Terestrika je totiž ideálním doplňkem pro pay-tv operátory, jelikož umožňuje oslovit i konzervativnější diváky, kteří nechtějí měnit způsob příjmu, ale mají zájem o placenou nabídku.
Podíl digitální terestrické televize v Itálii podle některých zdrojů přesahuje 50 procent domácností. Pokud bychom od této hodnoty odečetli diváky placené televize v DVB-T, činil by podíl terestriky zhruba 35-40 procent. Placené programy přes anténu totiž sledují přibližně 2-3 miliony domácností, což představuje podíl 10-15 procent domácností. Tyto hodnoty ještě zvýrazňují důležitost platformy.
Případný plošný přechod na DVB-T2 by tak mohl mít vážné následky i pro pay-tv operátory, pokud by se stanovil direktivně a bez výjimek. Zavedení DVB-T2 by v tomto případě vyžadovalo nejen výměnu vysílací technologie, ale operátoři by museli profinancovat i výměnu přijímačů divákům, kteří mají zájem o sledování placené televize přes anténu.
Za těchto okolností by tak bylo pro operátory výhodnější přemigrovat své anténní klienty na jiné platformy – především na IPTV, případně satelit nebo kabel. I to by si však vyžádalo výrazné investice. Z tohoto důvodu lze očekávat tlak na zachování standardu DVB-T v kombinaci s MPEG-4. Standard DVB-T2 bude vhodný pouze pro ty operátory, kteří chtějí terestricky šířit výrazně větší počet programů v HD rozlišení.
Placené programy přes anténu sledují přibližně 2-3 miliony domácností v Itálii, což představuje podíl 10-15 procent domácností. Případný plošný přechod na DVB-T2 by tak mohl mít vážné následky i pro pay-tv operátory, pokud by se stanovil direktivně a bez výjimek.
Programová nabídka v Itálii je velmi bohatá
Itálie se vyznačuje velmi širokou nabídkou neplacených programů nejen v terestrice. Vysílání je rozděleno do 20 celoplošných multiplexů a v zemi působí přes 700 regionálních a lokálních multiplexů. Operátoři DVB-T v regionech souhrnně nabízí přes 1000 místních TV programů. Zajímavý je rovněž fakt, že až 6 z 20 celoplošných multiplexů využívá výhradně frekvence v pásmu 700 MHz. Tato vysoká hodnota souvisí s tím, že většina multiplexů funguje v tzv. jednofrekvenčních sítích.
Pokud by se tedy mělo přecházet na nejmodernější standard, vyžádá si to výrazně vyšší investice než v jiných evropských zemích, kde je k dispozici méně terestrických vysílačů a multiplexů. Tomuto procesu by se museli přizpůsobit stovky různých operátorů, což by si zřejmě vyžádalo i velké kompenzace. Mnohem pravděpodobnější tedy je, že původní a nové standardy terestrického vysílání budou působit vedle sebe v různých oblastech země.
Vývoj v Itálii by měl být jasnější po 15. dubnu, kdy se veřejné konzultace posunou do další fáze. Prozatím je jasné pouze to, že Itálie uvolní frekvence pásma 700 MHz až v roce 2022, tedy o dva roky později než Česká republika.
Případný plošný přechod na DVB-T2 by tak mohl mít vážné následky i pro pay-tv operátory, pokud by se stanovil direktivně a bez výjimek. Zavedení DVB-T2 by v tomto případě vyžadovalo nejen výměnu vysílací technologie, ale operátoři by museli profinancovat i výměnu přijímačů divákům, kteří mají zájem o sledování placené televize přes anténu.
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.