Státní podpora ve formě slevy na nákup zařízení by měla být technologicky neutrální. Krátká zpráva na webu Ministerstva sice zmiňuje podporu v rámci přechodu na DVB-T2. Průvodní dokument (guidelines) ovšem u charakteristiky podporovaných zařízení výslovně zmiňuje technologickou neutralitu. Znamená to, že občan může získat státní příspěvek i na nákup satelitního nebo kabelového set-top-boxu.
Pokud se žadatel rozhodne pro terestrický příjem, musí daný set-top-box bezpodmínečně podporovat DVB-T2/HEVC. Ministerstvo tímto krokem přispěje k tomu, že občané dostanou k dispozici funkční set-top-boxy s podporou nejnovějšího standardu.
Itálie se díky přesné specifikaci v podmínkách podpory může vyhnout komplikacím, které potkaly české domácnosti. Část lidí v ČR si zakoupila starší DVB-T2 televizory, které nemají podporu HEVC a nejsou tak využitelné v českých podmínkách.
Itálie má na konečné rozhodnutí ohledně přechodu na DVB-T2 výrazně víc času než Česká republika. Frekvenční pásmo 700 MHz uvolní až v roce 2022, tedy o dva roky později. ČR možnost dvouletého odkladu nevyužila a pásmo 700 musí uvolnit už za rok, tedy 30. června 2020.
Vysílací standard celoplošných a regionálních sítí se může lišit
V případě Itálie zatím není jasné, v jakém rozsahu přejde na nový standard DVB-T2. Jeden možný scénář hovoří o plošném přechodu. Otevřená je však i možnost souběžného zachování DVB-T/MPEG-4 u regionálních multiplexů, kterých je v Itálii několik stovek. Specifika italského trhu jsme podrobně rozebrali v článku Itálie původně rozhodla o zachování DVB-T, stále však zvažuje i přechod na DVB-T2.
Itálie má na konečné rozhodnutí výrazně víc času než Česká republika. Frekvenční pásmo 700 MHz uvolní až v roce 2022, tedy o dva roky později. ČR možnost dvouletého odkladu nevyužila a pásmo 700 musí uvolnit už za rok, tedy 30. června 2020.
Poznámka: Inspirací pro tento text byla krátká zpráva na webu Lupa.cz.
Itálie se díky přesné specifikaci v podmínkách podpory může vyhnout komplikacím, které potkaly české domácnosti. Část lidí v ČR si zakoupila starší DVB-T2 televizory, které nemají podporu HEVC a nejsou tak využitelné v českých podmínkách.
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.