Itálie komplikuje přechod na DVB-T2, mnoho subjektů má výhrady
Italové nechtějí rovnou přecházet na DVB-T2, jelikož vybavenost domácností vhodnými přijímači dosahuje jen 18 procent. Naproti tomu, přijímače s podporou DVB-T/MPEG-4 má téměř 60 procent obyvatel. Z tohoto důvodu lze očekávat sílící tlak na zachování DVB-T. Už jen samotný mezikrok v podobě ponechání DVB-T / MPEG-4 lze vnímat jako malé vítězství zástanců původního standardu.
Itálie po vzoru několika evropských zemí přejde na DVB-T2, upřednostní novější kodek HEVC. Vyplývá to z nejnovějšího plánu Ministerstva pro ekonomický rozvoj, který se už několikrát měnil. Proces přechodu nebude jednoduchý. Úředníci totiž zvolili zvláštní přechodné období mezi lety 2020-2022, kdy se bude povinně vysílat v DVB-T / MPEG-4. Až poté dojde k definitivnímu přechodu na DVB-T2 / HEVC. S tímto mezikrokem měla problém řada subjektů působících na televizním trhu. Další společnosti vyjádřily pochybnost nad nutností plošného přechodu na DVB-T2 a žádaly částečné zachování DVB-T.Italský trh anténní televize je poměrně komplikovaný. V terestrice působí několik stovek operátorů, převážně v regionech. V některých oblastech operuje i pay-tv platforma SKY Italia, která kombinuje placený satelitní příjem s terestrikou. To vše znesnadňuje přijetí jednotného plánu, který by byl přijatelný pro všechny.
Itálie přitom už několikrát změnila své rozhodnutí a strategii týkající se vypínání pásma 700 MHz. Původně se mělo přecházet na DVB-T2 v kombinaci s MPEG-4 nebo HEVC. Následně bylo přijato rozhodnutí, že DVB-T2 nebude povinné a země plošně zachová DVB-T. Jen se změní kodek ze staršího MPEG-2 na úspornější MPEG-4, který umožňuje zařadit i stanice v HD rozlišení. Nyní po poslední veřejné konzultaci se zdá, že znovu zvítězila varianta s DVB-T2. Dojde i k příspěvkům pro domácnosti na nákup nových přijímačů. Tento plán lze považovat za definitivní… pokud se za několik měsíců ještě něco nezmění.
Faktem je, že veřejná diskuze subjektů působících na TV trhu byla plná rozporů. Zapojilo se do ní několik desítek firem. Každý měl na strategii jiný názor. Zřejmě proto nakonec zvítězil „kočkopes“, který počítá s přechodným obdobím DVB-T MPEG-4 i finálním přechodem na DVB-T2 HEVC. Uspokojit všechny v této situaci prostě nešlo a lze očekávat pokračující tlak ze strany subjektů, které usilují o zachování DVB-T.
Další informace: Většina italských domácností preferuje DVB-T s variantou MPEG-4
Přechod na DVB-T2 potrvá necelé tři roky. DVB-T bude vypnuto 30. června 2022
Země z Apeninského polostrova má výhodu v tom, že může pásmo 700 MHz uvolnit až k 30. červnu 2022, tedy o dva roky později než Česká repulika. Možnost odkladu o dva roky měly původně všechny členské země po splnění předepsaných podmínek. Pouze některé ji využily.
Dva roky navíc využijí Italové k tomu, aby přiměli obyvatele k postupné výměně přijímačů. Zatímco s přechodem na DVB-T/MPEG-4 se dlouhodobě počítalo, přechod na T2/HEVC je přece jen novinkou. Právě tím lze – velmi zjednodušeně – vysvětlit, proč Itálie zvolila mezikrok a nepřechází rovnou na DVB-T2.
Italové nechtějí rovnou přecházet na DVB-T2, jelikož vybavenost domácností dosahuje jen přibližně 18 procent (podle letošního průzkumu Auditel-Ipsos). Naproti tomu, přijímače s podporou DVB-T/MPEG-4 má zhruba 56 procent obyvatel. Přibližně 25 procent lidí přijímá ještě starší standard DVB-T v kombinaci s MPEG-2.
V rámci procesu přechodu je tedy jednodušší „vypnout signál“ pouze pro čtvrtinu přijímačů závislých na MPEG-2 a pokračovat několik let pouze v MPEG-4. Tím se vytvoří dostatečná kapacita v rámci současných DVB-T sítí, které budou po úpravách sloužit i jako přechodové sítě.
Už jen samotný mezikrok v podobě DVB-T/MPEG-4 lze vnímat jako malé vítězství zástanců původního standardu. Na druhé straně stojí větší operátoři, v jejichž přirozeném zájmu je co nejvyšší kapacita terestrických TV sítí.
Za necelé tři roky lze očekávat sílící tlak na zachování DVB-T s MPEG-4
Finální přechod na DVB-T2/HEVC bude realizován až v roce 2022. S tím se pojí ještě jeden důležitý předpoklad. Od příštího roku by se měly v Itálii prodávat výhradně televize s podporou DVB-T2 / HEVC, u kterých je samozřejmá i zpětná kompalibilita s DVB-T. Italové tedy spoléhají na přirozenou obměnu přijímačů. Tento předpoklad však může narazit na problém, jelikož většina obyvatel s MPEG-4 televizory nebude ani v přechodném období nucena měnit své přijímače. Za tři roky, v létě 2022 může reálně hrozit, že až polovina domácností ještě bude mít MPEG-4, ale nebude mít DVB-T2 / HEVC.
Z tohoto důvodu lze očekávat sílící tlak na zachování DVB-T. Už jen samotný mezikrok v podobě DVB-T/MPEG-4 lze vnímat jako malé vítězství zástanců původního standardu. Na druhé straně stojí větší operátoři, v jejichž přirozeném zájmu je co nejvyšší kapacita terestrických TV sítí.
Pokud se bude plošně přecházet na nejmodernější standard, vyžádá si to v Itálii výrazně vyšší investice než v jiných evropských zemích. Tomuto procesu by se budou muset podrobit stovky různých operátorů. I ve veřejné diskuzi se objevil argument, že pro některé z nich by to mohlo být ekonomicky likvidační. Vládní strategie však nepočítá s tak výrazným zastoupením nezávislých operátorů v regionech. Očekává se, že většina lokálních DVB-T multiplexů se vypne v přechodném období.
Psali jsme: Itálie plánuje příspěvky na set-top-boxy. Zadotuje DVB-T2, satelitní i kabelové přijímače
Pohled na různé představy subjektů působících na italském TV trhu
Na závěr jsme si nechali ještě několik zajímavých faktů, které se objevily ve veřejné diskuzi a příslušných dokumentech. Dokreslují rozdílnost názorů firem působících na terestrickém trhu. Zároveň je potřeba zdůraznit, že do veřejné debaty se zapojily pouze některé subjekty, nejedná se tedy o výpovídající vzorek.
::: V zájmu technologické neutrality mohou operátoři spustit DVB-T2 dříve než stanoví plán.
::: Programy veřejnoprávní televize musí přechodně zachovat DVB-T/MPEG-4.
::: S pokračováním DVB-T v regionech se nepočítá.
::: Termíny ukončení loklálních DVB-T multiplexů se liší podle regionů.
::: Aktuálně platný deadline pro vypnutí všech DVB-T multiplexů je 30. červen 2022.
::: 6 subjektů chtělo dřívější plošný přechod na DVB-T2 bez přechodových sítí v MPEG-4
::: 10 subjektů chtělo DVB-T2, ale pouze s přihlédnutím na vybavenost domácností
::: 9 subjektů se vyslovilo pro DVB-T MPEG-4 alespoň v přechodném období
::: 8 subjektů prosazovalo posunutí vypnutí DVB-T až na konec roku 2022
V dokumentu se zmiňuje i návrh blíže neurčeného počtu subjektů, aby měli operátoři právo využívat DVB-T/MPEG-4 i nadále. Cílem je, aby nebyli nuceni k povinnému přechodu na DVB-T2. Právě tento návrh ilustruje snahu některých menších účastníků trhu zachovat DVB-T v omezené míře i po roce 2022. Prozatím je však v platnosti plán, který s DVB-T dále nepočítá. Zda jde skutečně o definitivní rozhodnutí, to ukáže až praxe.
Italský pohled se průběžně mění i díky tomu, že na trhu působí mnoho subjektů, které se snaží aktivně ovlivňovat dění. V tomto kontextu je důležité, že země až třikrát změnila svou strategii týkající se DVB-T a DVB-T2.
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.