Irští diváci placené televize od ledna ztratí přístup k některým britským televizím a rádiím
Vyřazení se dotkne poměrně malého počtu televizních programů, které operují pouze na základě britské licence. Pro irské diváky a posluchače je však nepříjemné, že vyřazení se týká i přibližně 30 britských rádií, které mají nezanedbatelné množství posluchačů za hranicemi. Vzhledem k tomu, že tyto stanice vysílají volně přes satelit, nemají důvod žádat o licenci v některé jiné zemi EU. Satelitní příjem je totiž nekódovaný a tyto programy lze i bez další regulace sledovat v rámci EU. Operátoři placené televize je však nemohou oficiálně zařadit do svých nabídek.
Související archivní text: Brexit znemožní lidem žijícím v Británii legální sledování evropských placených televizí
V případě rádií se vyřazení týká populárních značek Virgin Radio UK, Absolute Radio, Heart nebo Capital, které rovněž vysílají volně. Jejich příjem na irském území je tedy bezproblémový, ovšem mimo Spojeného království nemohou být součástí žádných balíčků v rámci kabelového nebo satelitního příjmu. Posluchač využívající rádio přes satelit si může tyto programy naladit individuálně. Jeho operátor však tyto stanice nemůže zařadit do autorizovaného seznamu programů, ani nemá povinnost umožnit mu ruční ladění.
Ptáte se, proč některé programy nepřelicencují své programy do zemí EU? Hlavním důvodem je zbytečná zatěžující administrativa. Druhým důvodem je snaha vyhnout se duplicitnímu placení poplatků autorským organizacím. Z technického hlediska se přelicencování jeví jako formální krok a na vysílání všech stanic se fakticky nic nezmění. Z právního hlediska jde o komplikovanější operaci, která pro určité vysílací skupiny postrádá smysl.
Znovu se tedy ukazuje, že konečná brexitová dohoda byla ušita horkou jehlou a některé detaily se nepodařilo doladit. Nicméně je zřejmé, že i tato „špatná dohoda“ je lepší než žádná dohoda. Pokud by brexitová last-minute dohoda nevznikla, sledovali bychom mnoho problémů a komplikací v daleko závažnějších oblastech než je přeshraniční příjem televizních a rozhlasových programů ze Spojeného království.
Ptáte se, proč některé programy nepřelicencují své programy do zemí EU? Hlavním důvodem je zbytečná zatěžující administrativa. Druhým důvodem je snaha vyhnout se duplicitnímu placení poplatků autorským organizacím.
Doporučujeme: Další články k fungování médií po Brexitu