IPTV ve Francii překonala příjem na běžnou anténu. Satelitní televizi neohrozila
Podíl anténní televize na primárním přijímači se meziročně příliš nemění, momentálně je na 45,5 procentech, což je podobná hodnota jako v ČR. IPTV si meziročně upevnila podíl na primárním přijímači z 51,4 na 52,8 %.
Podíl IPTV však nově překonává terestriku nejen na hlavním přijímači, ale i na druhé televizi v domácnosti. Postupný zlom ve prospěch IPTV nastal v posledních třech letech. Terestrika měla na začátku roku 2015 podíl 61 procent, nyní má 55 procent. Naopak, podíl IPTV za stejné období vzrostl ze 49,3% na 55 procent. Tento vývoj naznačuje, že diváci anténní televize přecházejí právě k IPTV.
Graf: Přechod diváků od terestriky k IPTV na hlavním přijímači
Ke stažení: Celá studie francouzského regulátora CSA včetně grafů (v PDF)
Diváci opouštějí terestriku, ale u satelitu zůstávají
Zajímavý je ovšem i vývoj popularity satelitní platformy. Ukazuje se, že růst IPTV nijak nesnižuje podíl domácností se satelitem. Minimálně na jednom přijímači v domácnosti sleduje satelitní programy 23,6% diváků, v roce 2015 to bylo rovných 24 procent. Satelit si tedy svůj podíl udržel navzdory růstu IPTV.
Satelit mírně ztratil pouze jako primární způsob příjmu na hlavní televizi v domácnosti – zde od roku 2015 došlo k mírnému poklesu o jeden procentní bod na současnou hodnotu 20,8 %.
U satelitu se potvrzuje důležitý jev, který souvisí s infrastrukturou. Jakmile divák jednou investuje do instalace satelitní paraboly, obvykle si tento způsob příjmu ponechá i poté, co přejde na jinou platformu. Jinými slovy, satelitní diváci nemají důvod sundávat paraboly, které si jednou namontovali. Satelit je nejvhodnějším doplňkem TV příjmu k terestrice i k IPTV.
Satelitní platforma navíc umožňuje bezproblémový příjem placených i neplacených stanic v moderním UHD/4K rozlišení. Ostatní platformy nemají pro příjem UHD dostatečnou kapacitu. I z tohoto důvodu se neočekává výrazný pokles podílu satelitu jako platformy.
Graf: Podíl satelitního příjmu je stabilní, IPTV jej neohrozila
Psali jsme: Francie nechce uspěchat přechod na DVB-T2, celý proces může trvat až 6 let
Část francouzských domácností kombinuje IPTV, anténu i satelit
Dokument francouzského regulátora CSA kromě jiného zmiňuje i fakt, že přechod diváků k placené televizi přes internet souvisí se zlepšením infrastruktury a dostupných rychlostí. K bezproblémovému chodu IPTV v domácnosti je potřeba stabilní rychlost minimálně 4 Mbit/s.
Druhý důležitý závěr je, že téměř každá francouzská domácnost využívá minimálně dva způsoby příjmu – v některých případech dokonce tři. Vyplývá to z kombinovaného podílu jednotlivých platforem.
Kombinovaný podíl terestriky+IPTV na všech přijímačech v domácnosti činí 112% a ještě dalších 22,5 procenta má k dispozici satelit. V případě hlavního TV přijímače činí podíl terestriky+IPTV zhruba 98 procent a satelit je na hodnotě 19,4%.
Prostý součet podílu všech udávaných platforem (IPTV+terestrika+satelit) čini 135%. Z toho lze usuzovat, že zhruba 20-30 procent francouzských domácností kombinuje všechny tři způsoby příjmu na jednom místě.
Doporučujeme: Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?