Glosa: Sporty TV zatím vysílá „s handicapem“, vše však může brzy dohnat
Dnes je tomu přesně 14 dní, co se na českém trhu objevila nová neplacená sportovní stanice Sporty TV. Divák tak může vedle veřejnoprávní sportovní stanice sledovat i její privátní alternativu. Sporty TV sice nenabízí ty nejžádanější soutěže, programově je však přínosem, a to i přesto, že z hlediska dostupnosti mohla svůj start vyřešit lépe.
Na přelomu března a dubna se český trh ve skutečnosti rozrostl až o tři sportovní stanice. Dvě z nich však patří do kategorie prémiových, a jejich dostupnost se tím pádem omezila jen na nejvýznamnější pay-tv operátory. Paradoxní však bylo, že ani volně dostupná Sporty TV nedokázala zajistit svou přítomnost v nabídkách všech relevantních operátorů placené televize. Mnoho sportovních příznivců tak bylo právem rozladěno vzhledem k tomu, že zmíněné tři nové stanice se objevily pouze u velmi malého počtu televizních operátorů.V případě prémiových stanic Nova Sport 5 a 6 je to pochopitelné, jelikož náročné finanční požadavky Novy dokázaly splnit zatím jen tři společnosti – O2 TV, Telly a Skylink. O2 TV a Telly zařadily úplně všechny Nova Sporty včetně šestého kanálu. Skylink zatím šestý kanál vynechal, ale zařadil alespoň Nova Sport 5 s přenosy Formule 1.
Za mnohem překvapivější však možno označit, že ani jedna z těchto společností zatím nezařadila do své nabídky televizi SportyTV. Ta přitom spadá do kategorie „neplacených kanálů“, a cestu k divákovi se snaží hledat primárně prostřednictvím anténní televize DVB-T2.
Je otázkou, zda je důvodem nedostatečné dostupnosti nové sportovní televize její slabší vyjednávací pozice, nebo je důvodem obsah, který nemusí být pro některé operátory zatím příliš atraktivní.
Větší hráči typu O2 TV, T-Mobile nebo Skylink se k zařazení tohoto programu zatím nepřihlásili. Stanice rovněž chybí u operátora Telly. Tento operátor přitom obsahuje prakticky všechny významné sportovních kanály, které působí na českém trhu, se vzácnou výjimkou značky CANAL+ Sport.
Podle potvrzených informací zařadili Sporty TV v prvních dnech vysílání operátoři Antik, Lepší TV, Sledování TV, Nej.cz, Kuki a několik menších hráčů. Z těch nejvýznamnějších společností se tato televize zatím objevila jen u Vodafone TV. Větší hráči typu O2 TV, T-Mobile nebo Skylink se k zařazení tohoto programu nepřihlásili. Stanice rovněž chybí u operátora Telly. Tento operátor přitom obsahuje prakticky všechny významné sportovních kanály, které působí na českém trhu, se vzácnou výjimkou značky CANAL+ Sport.
Jak je vidět, zmínění operátoři mají v nabídce mnohem atraktivnější sportovní stanice než je Sporty TV, proto se nelze divit, že dohoda s touto zatím méně významnou televizí pro ně nebyla prioritou. Pro úspěšný start každého nového kanálu je však klíčové, aby se o dohody s nejvýznamnějšími hráči aktivně přičinil sám vysílatel.
Kdybychom chtěli použít sportovní terminologii, dalo by se říct, že Sporty TV se na začátku své kariéry dopustila několika „nevynucených chyb“, případně, že odstartovala minimálně „s dvougólovým handicapem“. Tento handicap samozřejmě může ještě dohnat, ale čím později rozšíří svou dostupnost, tím méně času budou diváci mít, aby si ji našli ještě do konce této sportovní sezóny.
Předpokládám, že ještě v průběhu března zařadí SportyTV i další operátoři. Management na nedávné tiskové konferenci avizoval, že v několika případech jsou jednání již ve finální fázi, tedy těsně před podpisem smlouvy. I tak je ale škoda, že vedení nedokázalo zajistit výrazně lepší dostupnost nové stanice již od prvního dne vysílání. Přece jen, start SportyTV byl několikrát odložen, a měl jsem za to, že tento dodatečný čas bude využit právě k jednáním s operátory.
Klienti internetových TV platforem se dříve nebo později dočkají, ovšem satelitní diváci mají smůlu. Výkonný ředitel skupiny Perinvest Group a Sporty TV Jan Smíšek potvrdil, že o zařazení do některé satelitní platformy nemá tato televize momentálně zájem, jelikož satelit je finančně nákladný.
Nicméně, dost nákladné je i vysílání v celoplošném terestrickém multiplexu, byť ceny za šíření v posledních letech výrazně klesly, i díky přechodu z DVB-T na kapacitně efektivnější platformu DVB-T2. Pokud by však nová televize chtěla fungovat ekonomicky co nejvíce efektivně, omezila by svůj dosah pouze na kabelové a internetové TV služby, kde šíření stanice zajišťují samotní operátoři. Paradoxně, právě v tomto směru zatím Sporty TV velmi výrazně zaostává.
Kdybychom chtěli použít sportovní terminologii, dalo by se říct, že Sporty TV se na začátku své kariéry dopustila několika „nevynucených chyb“, případně, že odstartovala minimálně „s dvougólovým handicapem“. Tento handicap samozřejmě může ještě dohnat, ale čím později rozšíří svou dostupnost, tím méně času budou diváci mít, aby si ji našli ještě do konce této sportovní sezóny.