Glosa: Kdo může za špatný signál DVB-T2? Ukazování prstem právě začalo
Představitelé státu vykreslili občanům přechod na DVB-T2 jako proces, který přinese prakticky jen výhody. O problémech se v lepším případě pohodlně mlčelo. Pokud se přece jen ozvali ti, kdo na možné problémy předem upozorňovali, byli v lepším případě ignorováni, v tom horším přímo ostrakizováni. Nejčastěji se vůči kritikům přechodu na DVB-T2 používal „argument“, že jsou ve službách placené televize, a chtějí zničit bezplatný příjem.
Čeští politici začínají pociťovat problém kvůli špatnému příjmu DVB-T2 v některých místech, možná i na mnoha místech České republiky. Proces přechodu na DVB-T2, který předchozí vedení Ministerstva průmyslu a obchodu označilo za hladký a bezproblémový, zřejmě zas tak pohodový nebyl. Přes dva roky jsme byli masírování prohlášeními, že DVB-T2 přinese jen výhody, a že pokrytí a dostupnost programů se ve srovnání s předchozím standardem DVB-T buďto zlepší nebo alespoň nezhorší. Nyní tady máme otevřené ukazování prstem nového ministra průmyslu směrem k Českému telekomunikačnímu úřadu, jehož představitelé prý mohou za to, že příjem televize přes anténu v některých regionech dostatečně nefunguje.Aniž bych chtěl být škodolibý, v rámci glosátorského žánru se žádá napsat, že mě dnešní vývoj vlastně ani nepřekvapuje. Tak nějak to vypadá, když se nechá problém takzvaně „vyhnít“. Pokud se vedoucí představitelé státu v minulé i dnešní vládě po dobu tři a více let tvářili, že nějaký problém neexistuje, je zřejmé, že dnes mají tendenci hledat viníky všude kolem sebe. Mají totiž problém, který už nemůžou ignorovat.
Nový ministr průmyslu a obchodu je zjevně přesvědčen, že Český telekomunikační úřad má kouzelný proutek k vyřešení celého problému. Otázkou však je, zda je problém skutečně řešitelný bez výrazného růstu provozních nákladů na straně operátorů DVB-T2 multiplexů. Jelikož už dnes je terestrické šíření televizních programů neúměrně drahé, je nutné se na problém dívat i z tohoto hlediska, a až pak následně navrhovat řešení. To si ovšem vyžaduje širší celospoločenskou diskuzi, která však do dnešního dne u DVB-T2 ani neproběhla.
Vše začalo tak, že stát přinutil soukromé televize a další společnosti, aby plošně přešly na DVB-T2. Argumentovalo se požadavkem Evropské komise na uvolnění pásma 700 MHz, ovšem málokdo chtěl slyšet, že toto pásmo by šlo uvolnit i bez plošného přechodu na DVB-T2. Nechci v tuto chvíli hodnotit, zda byl samotný přechod proveden dobře nebo špatně, jen chci říct, že platforma DVB-T2 nebyla a není „samospasitelná“.
Představitelé státu vykreslili občanům přechod na DVB-T2 jako proces, který přinese prakticky jen výhody. O problémech se v lepším případě pohodlně mlčelo. Pokud se přece jen ozvali ti, kdo na možné problémy předem upozorňovali, byli v lepším případě ignorováni, v tom horším přímo ostrakizováni. Nejčastěji se vůči kritikům přechodu na DVB-T2 používal „argument“, že jsou ve službách placené televize, a chtějí divákům vzít právo přijímat televizi zadarmo.
Nyní jsme v situaci, že relevantní politici konečně vidí problém tam, kde ho několik let vidět nechtěli. A obviňují telekomunikační úřad z nečinnosti. Dokonce kritizují vedoucí představitelku ČTÚ za to, že ona sama upozorňuje na nejistou perspektivu terestrické platformy po roce 2030. Tedy znovu se diskredituje někdo, kdo přemýšlí v souvislostech a upozorňuje na problém, který může v budoucnu nastat.
Přitom aktuální problémy s příjmem DVB-T2 by šlo vyřešit velmi jednoduše. Stačilo neslibovat lidem nemožné nebo jim otevřeně říci pravdu, že na některých místech bude terestrický signál v důsledku technologických vlastností jednoduše hůře dostupný než předtím. Jinými slovy, tam, kde signál DVB-T2 není z nějakého důvodu dostatečný, má smysl přijímat televizi jiným způsobem. Například přes satelit nebo internet..
Jenomže, to by vládní politici museli přiznat, že problém s příjmem DVB-T2 jednoduše nelze vyřešit tak, aby měli úplně všichni bezproblémový signál.
A tak budeme místo toho i nadále sledovat dětinské ukazování prstem ze strany ministra průmyslu a obchodu směrem k představitelům telekomunikačního úřadu. A nebo je to celé ze strany některých politiků jen cynická hra, jak se zbavit nepohodlné šéfky úřadu, která je někdy ve svých vyjádřeních až příliš konfrontační, a rozhodně neříká to, co chtějí lidé slyšet.
Necháme na posouzení každého čtenáře, kterou variantu považuje za pravděpodobnější.
Další informace:
- Externí odkaz: Ministr průmyslu a obchodu kritizoval předsedkyní Rady ČTÚ kvůli problémům s příjmem DVB-T2
- Archivní komentář: Problematický příjem DVB-T2 už není tabu. Škoda, že se o tom nemluvilo dřív