Glosa: Je to hloupost. Nedělejte to!
Politik Andrej Babiš o víkendu znovu rozvířil už tak dost neklidné mediální prostředí kolem České televize a Českého rozhlasu. Pan Babiš totiž v nedělní diskuzi CNN Prima News řekl, že by rád sloučil Českou televizi a Český rozhlas. Pokud byl jeho nápad pouze testovacím balónkem, tak je všechno v pořádku. Balónek odletí a nápad časem vyšumí. Nicméně, i tak se pokusím stručně popsat, proč jde o špatný nápad.
Vážený pane Babiši, předpokládám, že minimálně 100 odborníků na zdejší mediální scéně vám potvrdí, že sloučení České televize a Českého rozhlasu je hloupost. Důvodů proti by se našlo poměrně dost. Možná byste našel i nějaké důvody pro, ovšem kromě určitých teoretických úspor jste zatím žádné další klady nespecifikoval.Osobně nemám nic proti tomu, aby se vedla veřejná diskuze o způsobu financování veřejnoprávních médií. Dokonce si myslím, že jsou i lepší způsoby financování než koncesionářské poplatky. Ovšem slučování těchto dvou médií, to už je přece jen trochu jiná disciplína. Domnívám se, že by to přineslo mnohem víc problémů než benefitů. A dokonce pochybuji o tom, že by jedním z z těch benefitů mohly být úspory…
Pokud by ředitel sloučeného média chtěl skutečně začít významně šetřit, musel by disponovat ohromnou politickou podporou všech relevantních stran, a mít i výraznou podporu uvnitř instituce. A zároveň by musel mít i pochopení u zaměstnanců, kteří by ochotně obětovali svá pracovní místa v zájmu „šetření“. V pohádce by to možná fungovalo, ovšem v reálném světě nikoliv…
Druhý vážný důvod, proč to nedělat, je čistě politický. Vládnoucím politickým silám by ke kontrole obou médií totiž místo dvou ředitelů stačilo vyměnit jednoho. A pak by už ovládali jak televizi, tak i rozhlas…
Chápu, pane Babiši, že pro vás osobně může jít o lákavou představu. Česká televize vám dlouhodobě leží v žaludku, tak proč ji „nevytrestat“ například spojením s rozhlasem? Dokonce není vyloučeno, že po nejbližších volbách budete mít možnost podobnou představu i zrealizovat, pokud budete v dalším volebním období ve vládě…
Ovšem, voličské nálady jsou křehké a mohou se měnit. Jednou jste ve vládě, podruhé zas v opozici. A představte si, že Česká televize a Český rozhlas budou fungovat jako jedno médium s jednou větší redakcí. Pokud se panu „super řediteli“ znelíbíte, už se vás ani rozhlas nezastane.
V dnešním nastavení dvou různých veřejnoprávních médií existuje alespoň teoretická šance, že jejich pohledy budou odlišné. A obsahová pluralita je v dnešním polarizovaném světě velmi cenná. Proto je i důležité, aby každá instituce fungovala i nadále samostatně.