Glosa: BBC a Gary Lineker už jsou zase kamarádi
Stačil jeden víkendový bojkot klíčových spolupracovníků sportovní redakce BBC, a tato veřejnoprávní instituce hned našla společnou řeč se svou rebelující osobností. Nutno dodat, že suspendace Gary Linekera jen za projevené názory na sociálních sítích byla jedním z nejhorších rozhodnutí, jaké mohla tato instituce učinit.
Britská veřejnoprávní instituce BBC v pondělí zrušila suspendaci legendárního fotbalisty a nyní svého klíčového fotbalového analytika a moderátora Gary Linekera. Ten se ocitl v nemilosti vedení BBC poté, co se na Twitteru odvážil kritizovat přistěhovaleckou politiku vlády Spojeného království. Proto dostal stopku v pořadu Match of the Day, který je vlajkovou lodí sportovní redakce BBC. Problém pro tuto instituci však nastal ve chvíli, kdy se za Linekera postavili prakticky všichni klíčoví spolupracovníci redakce, a ze solidarity nepřišli o víkendu do práce. Vedení BBC proto v pondělí couvlo, a s Linekerem se domluvilo na pokračování spolupráce.Kauza bude mít zřejmě ještě dohru v dalších dnech, jelikož jde o politicky výbušné téma. Nicméně, jde o zajímavý případ, z něhož si mohou vzít ponaučení manažeři dalších mediálních společností, pro něž je BBC nepřekonatelným vzorem.
Gary Lineker totiž není jen obyčejný moderátor a televizní fotbalový expert. Jde o nejlépe placenou tvář celé televizní sekce BBC. Své názory dává najevo na sociálních sítích dlouhodobě, a čas od času neváhá porušit interní pravidla této instituce ohledně komunikace na sítích.
Jeden příklad za všechny – když před třemi lety probíhala veřejná debata ke koncesionářským poplatkům, Lineker neváhal „potopit“ BBC a napsal, že tzv. licenční poplatky by měly být dobrovolné. Vedení BBC tehdy jeho názor tolerovalo, ačkoliv samo usiluje o zachování povinných poplatků.
Uplynulý víkend rovněž potvrdil, že Lineker má obrovskou společenskou podporu. Nejen, že se za něj postavili klíčoví kolegové, ale ještě proběhla i blesková petice za jeho navrácení do vysílání, kterou za dva dny podepsalo přes 200 tisíc lidí.
S jistou nadsázkou lze konstatovat, že vedení BBC se na vlastní kůži přesvědčilo, kdo je nepsaným ale skutečným šéfem této instituce. Generální ředitel Tim Davie a jeho přímí podřízení si příště budou muset dobře rozmyslet, zda se chtějí jen prvoplánově zalíbit vládnoucím politikům, nebo zda radši budou respektovat svobodu projevu svých kolegů v instituci, která by měla být na politicích nezávislá.
Gary Lineker není jen obyčejný moderátor a televizní fotbalový expert. Jde o nejlépe placenou tvář celé televizní sekce BBC. Své názory dává najevo na sociálních sítích dlouhodobě, a čas od času neváhá porušit interní pravidla této instituce ohledně komunikace na sítích.