Glosa: Babička se ptá, kdy jí naladíme VOYO
Nejen komerční televize nás ještě relativně nedávno přesvědčovaly, že bezplatný anténní příjem má před sebou stále světlou budoucnost. Ovšem jak TV Nova, tak i TV Prima mezitím objevily kouzlo distribuce původního obsahu přes internet v rámci placených streamingových platforem. A to může být problém u některých skupin obyvatel, především u důchodců.
Zanedlouho budou moci diváci sledovat nové díly nováckých nekonečných seriálů, mimo jiné i Ordinace v růžové zahradě. Ta se však po mnoha letech vytratila z tradičního televizního vysílání, a objeví se pouze v rámci videoplatformy VOYO. Na první pohled je zřejmé, že jde v tomto případě o výstřel mimo klíčovou cílovou skupinu divaček Ordinace. Můžeme to demonstrovat i na jednom z příběhů, kdy se nás babička ptala, kdy jí přijedeme naladit to VOYO…Televizní služby šířené přes internet jsou budoucností TV příjmu u většiny skupin obyvatel. Terestrika bude v tomto směru časem nezajímavá. To na tomto webu a dalších místech tvrdím už několik let. Ovšem samy televize nás ještě relativně nedávno přesvědčovaly, že bezplatný anténní příjem má před sebou stále světlou budoucnost a že přechod na DVB-T2 přinese divákům nejen nové programy a lepší obraz, ale i další výhody.
Ovšem jak TV Nova, tak i TV Prima mezitím objevily kouzlo distribuce původního obsahu přes internet v rámci placených streamingových platforem. Prima i v bezplatné kombinaci formou HbbTV, kde nabízí zpětné zhlédnutí svých pořadů zdarma podpořené reklamou. Podmínkou je však stabilní rychlé připojení k internetu. Samozřejmě neomezené.
A to může být problém u některých skupin obyvatel, především u důchodců. Problémem není ani tak fakt, že by měli platit za pro ně novou službu VOYO či Prima Play, aby mohli i nadále sledovat některé tituly. Problémem je spíš to, že by museli platit ještě za internetové připojení.
Značná část důchodců aktivně využívá menší balíčky mobilních dat, ovšem nemají k dispozici pevné či neomezené internetové připojení. A není to jen moje domněnka. Na podobný problém upozorňuje mnoho lidí i přímo v komentářech na oficiálním Facebook profilu seriálu Ordinace v růžové zahradě.
Video: Debata o placených streamingových službách. Získá VOYO milion předplatitelů?
Starší potenciální diváci VOYO nemusí mít neomezený internet
Z vlastního nereprezentativního sledování jsem nabyl dojmu, že značná část důchodců aktivně využívá menší balíčky mobilních dat, ovšem nemají k dispozici pevné či neomezené internetové připojení. A není to jen moje domněnka. Na podobný problém upozorňuje mnoho lidí i přímo v komentářech na oficiálním Facebook profilu seriálu Ordinace v růžové zahradě. Celou situaci navíc komplikuje skutečnost, že služba VOYO dokonce dlouhodobě není dostupná ani v mobilních balíčcích bez počítání spotřebovaných dat.
V rámci svých plánů by se komerční televize mohly zamyslet nad tím, zda by mělo smysl distribuovat část obsahu bez reklam i lineárně. Prostoru v DVB-T2 multiplexech je dostatek, a pokud máme věřit poselstvím o důležitém významu terestrické platformy, bylo by dobré ji využít i pro další služby směrem k divákům.
Například, streamingová platforma DAZN se v Itálii rozhodla zavést speciální terestrický placený program pro diváky bez dostatečného internetového připojení. Něco podobného by mělo smysl i v případě českých obsahových platforem. Místo nesmyslně velkého počtu neplacených stanic by se televize mohly zamyslet nad přidáním jedné či dvou placených stanic s oblíbeným obsahem bez reklam.
Momentálně se však zdá, že televize své tradiční publikum osloví jen tradiční cestou – tedy na neplacených programech přeplněných reklamou.
Streamingová platforma DAZN se v Itálii rozhodla zavést speciální terestrický placený program pro diváky bez dostatečného internetového připojení. Něco podobného by mělo smysl i v případě českých obsahových platforem. Místo nesmyslně velkého počtu neplacených stanic by se televize mohly zamyslet nad přidáním jedné či dvou placených stanic s oblíbeným obsahem bez reklam.