Přirozená obměna televizních přijímačů v domácnostech může v nejbližších letech výrazně posílit poptávku po 4K obsahu. Doba, kdy si budou průměrní diváci pořizovat televize s podporou 8K, je však ještě velmi daleko.Rozlišení 8K bude ještě dlouho hledat své místo v domácnostech a v prvních letech se uplatní spíše v oblasti videa na vyžádání. Podobně je na tom i rozlišení 4K, které bylo představeno před několika lety, ale prozatím je vnímáno jako výrazný nadstandard. Příchod vyšší kvality obrazu přispívá alespoň k tomu, že se dosavadní Full HD rozlišení stalo už naprostým standardem v oblasti TV vysílání a postupně vytlačuje standardní rozlišení, alespoň u operátorů placené televize.
Vyšší rozlišení je zajímavou příležitostí jak pro výrobce elektroniky, tak pro producenty obsahu i samotné televize. Nástup každé technologie si vyžaduje výrazné investice, které v první fázi zaplatí konzumenti nového druhu obsahu tím, že si ho dobrovolně předplatí. Kdo ale sleduje stále rychlejší vývoj na trhu televizních technologií, nemůže se ubránit dojmu, že stále vyšší kvalita obrazu předbíhá poptávku na straně běžných diváků.
Diváci si na HD rozlišení zvykali téměř 10 let
Když se před 8-10 lety objevily první HD programy, tehdy ještě v rozlišení 1280×720, bylo na trhu jen několik stanic, které tuto tvorbu mohly nabídnout divákům. Jednotlivá díla v tomto rozlišení však byla výjimkou – většina obsahu se tehdy pouze „přepočítávala“ ze standardního rozlišení. Pokud nějaká televize vysílala pořad v nativním HD, mělo to spíš marketingový význam.
Podobný vývoj nastal při příchodu Ultra HD rozlišení 4K, které známe dnes. 4K programy jsou s námi už čtyři roky, i přesto jich je k dispozici jen pár. Každý operátor placené televize se může pochlubit maximálně třemi nebo čtyřmi Ultra HD kanály, většinou nadnárodního významu. I v tomto případě se část vysílané tvorby přepočítává z Full HD na 4K.
Lokálně produkovaný obsah ve 4K se přitom může dlouhodobě vyplatit pouze ve větších zemích. Místní 4K vysílání v České republice nebo na Slovensku prakticky neexistuje a ještě dlouhou dobu se s tím nepočítá. Na Slovensku sice krátce vysílal tamní sportovní kanál 213 UHD, který byl dostupný i pro diváky v ČR. Do pravidelného a dlouhodobého 4K vysílání se však nepustil žádný tuzemský operátor ani televizní skupina.
Doporučujeme: Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech
Analýza: Pět důvodů, proč HD vysílání největších českých televizí nebude zadarmo
Česká televize se do 4K zatím nepustila
O samostatném kanále v rozlišení 4K dokonce neuvažuje ani veřejnoprávní Česká televize, která by jako jediná mohla mít technické prostředky a finanční možnosti pro dlouhodobý provoz vysílání ve 4K. Na soukromé televize financované z reklamy nelze spoléhat – toto vysílání by na malém českém trhu bylo neúměrně drahé a pro užší cílovou skupinu.
Zároveň je důležité připomenout, že vysílání ve 4K nelze vměstnat ani do budoucích sítí DVB-T2. Jejich kapacita sice výrazně vzroste ve srovnání s nynějším standardem DVB-T, ale vysílání v rozlišení Ultra HD / 4K bude jen teoretickou možností. Do jednoho DVB-T2 multiplexu se totiž vejdou pouhé dva programy v rozlišení 4K. Vysílání tohoto druhu obsahu bude v terestrice velmi okrajovou záležitostí – pokud se tam vůbec někdy objeví.
Ve výrazně lepší pozici jsou satelitní operátoři, kteří budou disponovat větší kapacitou a mohou divákům se 4K televizemi nabídnout zajímavý obsah už nyní. Podrobněji jsme se nad tím zamýšleli v článku Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech.
Pokud by se na straně diváků objevila výrazná poptávka po obsahu ve vyšším rozlišení, tu mohou hravě uspokojit nadnárodní TV společnosti v partnerství s lokálními operátory placené televize. Místní komerční televize Nova s Primou tak ještě dlouho nebudou nuceny investovat do vlastního 4K obsahu.
Budoucnost momentálně patří Full HD
Z pohledu domácností lze nejbližší roky považovat za „zlatý věk“ Full HD rozlišení. Ultra HD rozlišení 4K bude totiž ještě několik let okrajovou záležitostí. Přirozená obměna televizních přijímačů může časem výrazně posílit poptávku po 4K obsahu i ze strany běžných diváků. Místní televizní společnosti však nad výrobou 4K obsahu neuvažují a jejich postoj se může – ale nemusí – změnit v průběhu následujících let.
Pokud by se na straně diváků objevila výrazná poptávka, tu mohou hravě uspokojit nadnárodní TV společnosti v partnerství s lokálními operátory placené televize. Místní komerční televize Nova s Primou tak ještě dlouho nebudou nuceny investovat do vlastního 4K obsahu.
Z tohoto důvodu nemá cenu příliš jásat ani nad příchodem 8K. Zatím jde o velmi vzdálený svět, byť technologičtí a televizní nadšenci by si určitě přáli, aby se toto rozlišení udomácnilo rychleji než tomu bylo u předchozí varianty.
Doba, kdy budou průměrní diváci aktivně vyhledávat televize s podporou 8K, je však skutečně velmi daleko.
Další informace: Pro diváka placené televize není důležitá jen exkluzivita, ale především kvalita
Příjem Ultra HD programů podle platforem
- DVB-T2: umožňuje vysílat maximálně 2 Ultra HD programy na 1 multiplex
- IPTV: počet Ultra HD programů závisí od operátora. Rostou nároky na připojení u koncového uživatele
- Satelit (DVB-S2): umožňuje vysílat Ultra HD programy na stávající infrastruktuře a sdílet náklady mezi operátory v různých zemích
Brilantní obraz si vyžaduje i brilantní datový tok. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 5-10 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu. A právě obrovské nároky na datový tok předurčují satelitní platformu ke sledování programů nejen v nastupujícím Ultra HD/4K rozlišení, ale i v jeho vyšších variantách (například 8K).