Francie si vzala příklad z veřejné debaty v Británii. Zruší koncesionářské poplatky
Koncesionářské poplatky už v Evropě zrušilo několik zemí, politici napříč kontinentem hledají jiné cesty pro financování veřejnoprávních médií. Velmi ostrá debata o zrušení poplatku se vede zejména ve Velké Británii. Vzhledem k současné politické situaci se však zdá, že k tomuto kroku nedojde. Koncesionářské poplatky už před lety zrušilo například Maďarsko a posléze i Slovensko. Ve slovenském případě však zrušení reálně nikdy neplatilo, jelikož po předčasných volbách 2012 a změně vlády byly poplatky znovu zavedeny.
Fixní koncesionářský poplatek není dostatečným řešením v dobách vysoké inflace, a jakékoliv zvyšování tohoto poplatku je politicky velmi citlivé. Proto se jako vhodnější nástroj může jevit přímá platba od státu, jejíž výše může být navázána například na vývoj HDP. Další cestou je přiklepnout těmto médiím určitý podíl z jiných daní, což je právě model, který zvolila Francie.
Podmínky zrušení poplatku ještě musí schválit tamní senátoři. Už nyní se však určitá veřejná média staví do opozice. Zejména mezinárodně působící značky arte, RFI nebo France 24 poukazují zejména na reputační problémy, které jim přinese přímé financování od státu. Tato média by v důsledku přímého státního vlivu nemohla působit například na německém trhu.
Francouzské domácnosti doposud platily licenční poplatek ve výši 138 eur ročně. Médiím veřejné služby to v předchozích letech přineslo přibližně 3 miliardy euro ročně.
Fixní koncesionářský poplatek není dostatečným řešením v dobách vysoké inflace, a jakékoliv zvyšování tohoto poplatku je politicky velmi citlivé. Proto se jako vhodnější nástroj může jevit přímá platba od státu, jejíž výše může být navázána například na vývoj HDP.