Francie nechce uspěchat přechod na DVB-T2, celý proces může trvat až 6 let
V nejbližších letech hodlá Francie setrvat u původního standardu DVB-T. Tamní domácnosti zatím nemusí kupovat nové přijímače. Celý proces možného přechodu na DVB-T2 nejprve projde veřejnou diskuzí a pak se vybere nejvhodnější možnost i termín přechodu. Důvodem relativně pomalého tempa migrace z DVB-T na DVB-2 je snaha dát konzumentům příležitost k postupné obměně přijímačů v domácnostech.
Psali jsme: Itálie se rozhodla plošně nepřecházet na DVB-T2. Zůstane u DVB-T podobně jako Švédsko
Z tohoto vyjádření lze usuzovat, že regulátor spoléhá na přirozenou obměnu přijímačů a čeká na výraznější rozšíření moderních televizí s podporou DVB-T2/HEVC ve francouzských domácnostech. Nechce tedy obyvatele a daňové poplatníky nutit k rychlému nákupu přijímačů, jelikož okamžitý přechod na DVB-2/HEVC není technicky nevyhnutný.
Digitální terestrická televize má ve Francii podíl na primárním přijímači zhruba 42 procent, což je podobná hodnota jako v ČR.
Francouzský přístup je zajímavou ukázkou toho, že přechod na DVB-T2/HEVC skutečně není vynucen evropskými orgány, jak se to mnohdy prezentuje v České republice. Strategie a tempo přechodu je vždy v rukou národních vlád.
DVB-T2 v okolních zemích: Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?