Finové se rozhodli, že nejpozději v březnu 2020 úplně opustí standardní rozlišení obrazu a všechny volně dostupné televize budou vysílat výhradně ve vysokém rozlišení. Konkrétně by mělo jít o Full HD rozlišení, byť definitiva v tomto směru ještě nepadla. Znamená to, že přechod na DVB-T2 přinese výraznou přidanou hodnotu pro diváky ve Finsku, jelikož dojde k razantnímu zlepšení kvality obrazu. Počítá se i s krátkodobým souběžným vysíláním v SD a HD rozlišení, aby se diváci mohli na změnu připravit. Souběh obou platforem potrvá maximálně jeden rok.
Finsko momentálně pro terestrickou televizi využívá standard DVB-T, přičemž lze sledovat programy jak v MPEG-2 tak i v MPEG-4. Pro následující éru DVB-T2 by Finové chtěli zůstat u MPEG-4, nepřejdou tedy plošně na kodek HEVC. Díky pokračujícímu vysílání v MPEG-4 budou moci diváci využít své moderní televize, i když nepodporují HEVC. Vysílání ve standardním rozlišení ani v SD/qHD se v dostupných materiálech nezmiňuje.
Finský příklad ukazuje, že přechod na DVB-T2 může divákům skutečně přinést benefit v podobě výrazně vyšší kvality obrazu nebo doplňkových služeb. Musí ale existovat společenská dohoda napříč trhem mezi operátory terestrických multiplexů a televizemi. Podobná dohoda na českém trhu neexistuje.

Když na nejmodernějších s velkou uhlopříčkou naladíte televizi ve standardním rozlišení, výsledek nepůsobí moc dobře. I proto se Finové rozhodli plošně přejít na HD rozlišení od března 2020. Ilustrační foto Pixabay.com
České komerční televize plošný přechod na bezplatné HD vysílání odmítají
Finský příklad ukazuje, že přechod na DVB-T2 může divákům skutečně přinést benefit v podobě výrazně vyšší kvality obrazu nebo doplňkových služeb. Musí ale existovat dohoda napříč trhem mezi operátory terestrických multiplexů a televizemi.
Na českém trhu taková dohoda neexistuje. Operátoři českých DVB-T2 multiplexů umožňují televizím vysílat i v nižším rozlišení, které se označuje matoucí zkratkou qHD. Tato obrazová kvalita se příliš neliší od dosavadního standardního rozlišení.
Největší české komerční skupiny Nova a Prima se už nechaly slyšet, že své HD programy divákům nehodlají poskytovat bezplatně. V praxi to znamená, že Nova HD a Prima HD se ve volně dostupné DVB-T2 nabídce neobjeví.
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Podrobnější informace o budoucnosti digitální terestrické televize v jednotlivých evropských zemích přinášíme ve zvláštní sekci webu TVKOMPAS.cz.
TIP: Tematická příloha webu TVKOMPAS.cz: Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.