Evropský fotbal by neexistoval bez placené televize. Až 85 procent příjmů elitní soutěže platí televizní společnosti
Stále výraznější rozdíly mezi evropskými fotbalovými kluby se projevují nejen v hráčské kvalitě a hodnotách kádrů, ale především v oblasti vysílacích práv. Fotbalová Liga mistrů UEFA je objektivně nejkvalitnější a nejžádanější sportovní soutěží světa. Zajímavé ovšem je, že rozhodující část příjmů nezajišťují platby od sponzorů nebo diváků navštěvujících zápasy. Přes 80 příjmů pro kluby v této soutěži zajišťují přímo televizní společnosti skrz nákup vysílacích práv. Jen zbylých méně než 20 procent připadá na další komerční partnery Ligy mistrů.
Letošní sezóna 2024/25 se přitom vyznačuje rekordním počtem účastníků. Ligu mistrů hraje až 36 evropských klubů včetně českého mistra Sparty Praha a slovenského mistra Slovanu Bratislava. Český mistr má jistotu přímé účasti v hlavní fázi Ligy mistrů i v příští sezóně.
Žádný klub ze střední a východní Evropy nemůže konkurovat extrémně bohatým západním klubům. Pro kluby z jiných částí Evropy je ovšem životně důležité se do této soutěže alespoň kvalifikovat. Jen prémie za samotnou účast, tzv. starting fee, dosahuje bezmála 19 milionů euro. Každý klub může vydělat další miliony na vstupenkách, a soutěžit o prémie ve výši 700 tisíc euro za každý získaný bod.
Právě zmíněných 19 milionů euro je minimální suma pro každého účastníka jen za to, že vůbec hraje tuto soutěž. A to je zároveň odpověď na otázku, proč nemůže být Liga mistrů vysílána ve volně šířených TV programech. Cena za vysílací práva je tak vysoká, že žádný vysílatel si nemůže dovolit takto významný a drahý produkt nabídnout zdarma, a to ani částečně.
Jen prémie za samotnou účast ve fotbalové Lize mistrů, tzv. starting fee, dosahuje bezmála 19 milionů euro. A to je zároveň odpověď na otázku, proč nemůže být Liga mistrů vysílána ve volně šířených TV programech.