Celé znění rozhodnutí prozatím komise nezveřejnila, k dispozici je jen krátký výtěžek ze zprávy, která bude plně dostupná po začernění údajů podléhajících ochraně. Už nyní je však zřejmé, za jakých podmínek může stát kompenzovat operátory a v jakých sumách by se tato pomoc mohla pohybovat.
V německém případě se však státní pomoc může vztahovat pouze na přímé náklady v souvislosti s vyklizením pásma 700 MHz. V předmětném prvotním dokumentu to není přesně specifikováno, nicméně se zmiňuje pouze samotný proces uvolnění pásma a nikoliv například provoz přechodových sítí. Za těchto okolností by se tedy státní pomoc měla vztahovat pouze na úkony přímo související s uvolňováním předmětných frekvencí, jako je například nutnost přeladění vysílačů.
Dokument Evropské komise prozatím nedává odpověď na otázku, zda je přípustné například bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů, nebo zda jde v tomto případě o nedovolenou státní podporu.
Je bezplatné prodloužení kmitočtů formou státní pomoci?
Dokument Evropské komise ale prozatím nedává odpověď na specifika českého trhu. Není tedy jasné, zda je přípustné například bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů – které se chystá v České republice – nebo zda jde v tomto případě o nedovolenou státní podporu.
Operátoři terestrického vysílání v ČR mají nárok na prodloužení frekvencí mimo pásma 700 MHz, na kterých budou působit v příštích letech. Tento krok, který umožňuje česká legislativa, je v evropských podmínkách ojedinělý. I to může být důvodem, proč řízení u evropských orgánů ještě nebylo uzavřeno.
Kmitočtové příděly, které čeští operátoři získají zdarma jako kompenzaci za opuštění pásma 700 MHz, by mohly v případě tržní aukce mít hodnotu až několik miliard korun. Na vyjádření EK, zda jde o povolenou státní pomoc, se v tomto případě stále čeká.
Psali jsme: Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
TIP: Tematická příloha webu TVKOMPAS.cz: Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.