DVB-T a DVB-T2 v Itálii ztrácí podporu některých vysílatelů, ohroženo však není
Italská veřejnoprávní skupina RAI a soukromá skupina Mediaset prý společně tlačí na vládu s cílem urychlit spuštění 5G sítí a pomoci k rozvoji televize přes internet.
Terestrické šíření televizních programů může být v horizontu 10 let plně nahrazeno jinými formami, například satelitním vysíláním nebo šířením obsahu přes 5G sítě. Podobné prognózy se čas od času objeví v různých médiích. Zajímavý je však příklad z Itálie, o němž s odkazem na tamní zdroje referuje satelitní web Parabola.cz. Odvolává se na skutečnost, že italská veřejnoprávní skupina RAI a soukromá skupina Mediaset prý tlačí na vládu s cílem urychlit spuštění 5G sítí a pomoci k rozvoji televize přes internet.Podobný krok by zároveň dopomohl televizním společnostem k tomu, aby mohly „diverzifikovat“ šíření svých programů a nemusely ve výrazné míře spoléhat na terestrickou platformu DVB-T nebo DVB-T2. „Pro Rai, Mediaset a další vysílatele je pozemní vysílání nesmírně drahé,“ píše Parabola.cz, přičemž se odvolává na text na webu Repubblica.it.
Televizní vysílání přes 5G sítě už má za sebou první testy. Kapacita nových sítí by měla být dostatečná k tomu, aby tímto způsobem šlo šířit televizní programy bez výraznějších komplikací. První testy v 5G síti otestovala Rai vloni v Turíně. S výsledky byla velmi spokojena. Do tří let by chtěla také začít testovat šestou generaci sítě – 6G.
Doporučujeme archivní analýzu na toto téma: Vysílací technologie 5G může za 10 let úplně nahradit dnešní televizi přes anténu
Potenciál 5G sítí může být zajímavý především pro terestrické televize, které tím získají další významnou distribuční platformu. V jistém smyslu může tato platforma nahradit všechny dosavadní způsoby příjmu. V první vlně však bude velkou konkurencí zejména pro dnešní televizi přes anténu.
Klíčem k úspěchu je úspěšná implementace vysílací technologie 5G FeMBMS. Výhodou nové technologie by mělo být robustnější pokrytí, výrazně větší kapacita a tím i nižší náklady pro jednotlivé hráče – v tomto případě televize.
Přijímače pro běžné diváky zatím nejsou k dispozici, čeká se na výraznější udomácnění této technologie, což potrvá několik let. Následně se televizní příjem začne nenápadně přesouvat směřem k těmto sítím. 5G sítě mohou být velkou konkurencí nejen pro terestriku, ale i pro satelitní nebo kabelový příjem. Z hlediska nákladů by však vysílání přes 5G mělo být levnější než šíření přes terestrické multiplexy v DVB-T nebo DVB-T2.
A jak by mohl televizní příjem přes 5G vypadat v praxi? Nynější IPTV set-top-boxy by měla doplnit nová generace přijímačů s podporou 5G a tato podpora se postupně přesune i do nových televizí. Výsledkem je, že za deset a více let může významná část diváků sledovat televizi nikoliv přes terestrické multiplexy, satelit nebo kabel, nýbrž přes 5G vysílače.
5G sítě mohou být velkou konkurencí nejen pro terestriku, ale i pro satelitní nebo kabelový příjem. Za deset a více let může významná část diváků sledovat televizi právě přes 5G vysílače.