Informace o problémech s příjmem DVB-T2 se v médiích příliš neobjevují. Může to znamenat, že většina popisovaných problémů není tak zásadní. Momentálně se jedná o stovky případů lidí, kteří mají určítý problém s příjmem TV programů. Toto pozorování však zahrnuje pouze dotazy a hlášeni, s nimiž se setkávám v rámci projektu DVB-T2.cz. Česká televize a operátoři terestrických multiplexů provozují vlastní poradenské linky, mají tedy rovněž k dispozici informace z první ruky.
Web Seznamzpravy.cz v posledních dnech přinesl reportáž o potížích diváků s příjmem programů České televize v západních Krkonoších. Do poradny webu DVB-T2.cz už předtím psali další diváci, kteří řeší podobné problémy v Praze. S postupným vypínáním DVB-T v dalších regionech není vyloučeno, že diváků s problematickým příjmem bude přibývat. Proto bude pro operátory terestrických multiplexů důležité zjistit, co tyto problémy způsobuje, aby je mohli postupně odstranit.
Skupina diváků, kteří si stěžují na problémy s příjmem, není reprezentativní, momentálně se jedná o stovky případů. V některých případech lze problémy jednoduše identifikovat, většinou však pomůže jen konzultace s anténářem.
Většina diváků patrně nechává přechod na DVB-T2 na poslední chvíli
Maily týkající se problematického příjmu začaly proudit už po vypnutí programů České televize ve standardu DVB-T v Praze, ke kterému došlo 27. listopadu 2019. Tehdy jsme i zde na TVKOMPAS.cz poprvé psali o problémech některých diváků. Navzdory tomu, že přechodové sítě DVB-T2 vysílají celoplošně už takřka dva roky, potvrdilo se, že většina diváků nechává přechod na DVB-T2 na poslední chvíli. Z tohoto důvodu se ve většině domácností nepodařilo odhalit možné problémy dřív.
Skupina diváků, kteří si stěžují na problémy s příjmem, není reprezentativní, momentálně se jedná o stovky případů. V některých případech lze problémy jednoduše identifikovat – důvodem jsou mnohdy nevyhovující společné antény na bytových domech, které neprošly úpravou. Potíže však mají i diváci s individuální pokojovou anténou, kteří bez problémů přijímali většinu programů v DVB-T, ale některé DVB-T2 multiplexy jim nefungují. V jejich případě může problém vyřešit pouze návštěva anténáře-odborníka.
Domácnosti, které hlásí konkrétní problém, lze rozdělit do dvou kategorií. Zhruba dvě třetiny dotazujících nemohou spolehlivě naladit programy České televize. Komerční multiplexy naopak ve většině případů fungují, potíže hlásí jen velmi malá část pisatelů. Zajímavé jsou zejména příběhy těch, kdo bez problémů naladí například komerční multiplexy provozované Českými Radiokomunikacemi, ale už nemají stabilní příjem programů České televize. Opačný problém – tedy spolehlivý příjem programů ČT a absenci komerčních stanic – hlásí pouze malá část diváků.
Objevilo se však i několik desítek případů těch, kdo například v Praze bez problémů přijímají programy finálního multiplexu 24 společnosti Digital Broadcasting, ale mají problém s programy České televize a multiplexu Českých Radiokomunikací. V těchto případech lze poradit pouze to, aby diváci svůj problém konzultovali přímo s anténním technikem, který provede potřebná měření přímo na místě.
Část lidí se ptá na možnost zachování původního standardu DVB-T. Chtějí vědět zda lze upravit společnou anténu tak, aby nemuseli kupovat set-top-box pro DVB-T2.
Problémy v Krkonoších
Problémů s přijímem si všiml i web Seznamzprávy.cz, na jehož reportáž jsme upozornili výše. Objevily se problémy v západních Krkonoších po vypnutí DVB-T z vysílače Černá hora. Lidé zde mají potíže právě s naladěním programů České televize v novém standardu DVB-T2. Podle zpravodajství Seznamu „nejvíc stížností zaznamenali ve Vrchlabí, ale problémy byly i ve Špindlerově Mlýně, Nové Pace, Rokytnici nad Jizerou či v Jilemnici. V regionu se totiž schází signály ze dvou vysílačů, které se vzájemně ruší,“ píše Seznam.
Možné potíže potvrdil městskému úřadu ve Vrchlabí i oslovený servisní technik, který uvedl, že dva vysílače se zřejmě navzájem ruší. Tajemník městského úřadu ve Vrchlabí Pavel Řehák konkretizoval zjištění technika, že naměřená síla signálu ve městě byla dobrá. „Necelých 10 kilometrů od nás je vysílač na Černé hoře, další signál však přichází ještě ze strany od Ještědu,“ uvedl Řehák. Problémy s příjmem se projevují tak, že v lepším případě se televizní program zasekne nebo „rozkostičkuje“, v tom horším případě někteří lidé signál vůbec nepřijímají.
Diváci, kteří posílají dotazy webu DVB-T2.cz, opisují podobné potíže. Trápí je zejména kostičkování obrazu nebo občasné výpadky signálu v průběhu dne. Jak ale píše i web Seznamzprávy.cz, na vysílací straně by mělo být vše v pořádku. Seznam přinesl vyjádření zástupce Českých Radiokomunikací Marcela Procházky. Jeho společnost provedla měření a nezjistila žádné technické problémy na vysílací straně.
„Problémy s TV příjmem mohou být na některých místech způsobeny mnohačetnými odrazy signálu od okolního kopcovitého terénu. V těchto případech doporučujeme použít směrovou přijímací anténu, která umožní potlačit odražené signály, které mohou lokálně zhoršit televizní příjem,“ nastínil zástupce Českých Radiokomunikací možné řešení.
Problémy s příjmem DVB-T2 programů v západních Krkonoších se projevují tak, že se program zasekne nebo „rozkostičkuje“. V některých případech lidé signál vůbec nepřijímají.
Lidé se ptají, zda lze zachovat DVB-T
Mezi nesrovnatelně menší problémy patří to, že část diváků po vypnutí DVB-T sítí zjistila, že mají DVB-T2 televizor bez podpory kodeku HEVC. V loňském roce se počet takto zaměřených dotazů pohyboval nad 10 procenty, v průběhu ledna už bylo podobných dotazů méně. Je možné, že jejich počet stoupne po vypnutí DVB-T v dalších oblastech. Problém s absencí kodeku HEVC však lze naštěstí vyřešit jednoduše tím, že si divák ke své televizi přikoupí set-top-box. Řada lidí však z praktických důvodů nechce mít dva ovladače. I na toto téma směřuje značná část doplňujících dotazů.
Pro některé diváky je překvapením i rozdělení programů v DVB-T2 multiplexech. Řada lidí si až nyní začíná uvědomovat, že televizní skupina Nova i v éře DVB-T2 umístila většinu svých tematických programů do sítě operátora Digital Broadcasting. Některé domácnosti tak mají problém, že nemohou sledovat všechny nejžádanější komerční programy skupin Nova a Prima, pokud jim nefunguje byť jen jeden multiplex. I v těchto případech pomůže jen návštěva odborného technika, který v místě příjmu navrhne optimální řešení, aby bylo možné sledovat všechny dostupné sítě v DVB-T2.
Část lidí se rovněž ptá na možnost zachování původního standardu DVB-T z důvodu, že v tomto standardu byl příjem programů pro ně subjektivně lepší nebo pohodlnější. Chtějí vědět zda lze upravit společnou anténu tak, aby nemuseli kupovat set-top-box pro DVB-T2. Další relativně významná skupina se zajímá o to, jak dlouho budou moci ještě sledovat programy v DVB-T. Momentální situace se má tak, že ve standardu DVB-T může pokračovat jen několik menších sítí v regionech, ale celoplošné multiplexy musí přejít výhradně do DVB-T2. Celý proces přechodu probíhá do 30. června.
Diváci v určitých částech republiky tak budou moci ještě několik měsíců přijímat i programy ve standardu DVB-T. Vzhledem k dosavadním zkušenostem je však důležité, aby se na příjem DVB-T2 připravili co nejdříve, aby mohli v rámci přechodu eliminovat případné problémy.
Řada lidí z praktických důvodů odmítá dva ovladače. Na toto téma směřuje značná část doplňujících dotazů. Další relativně významná skupina se zajímá o to, jak dlouho budou moci ještě sledovat programy v DVB-T.