Disney vypne své lineární programy v Británii, posílí streaming. Jde o nejistý krok
Programy pod značkou Disney zůstanou v provozu prakticky ve všech zemích, kde nyní působí. Výjimkou je právě společný TV trh Velké Británie a Irska, který může sloužit jako pokusné teritorium. Ani Disney totiž nedokáže předem odhadnout, jaký dosah bude mít zavření těchto programů na úspěch jeho OTT platformy Disney+. Může být služba Disney+ náhradou za kabelové, satelitní a IPTV operátory? Lze se ve svých plánech spoléhat výhradně na streaming a nebrát ohled na tradiční divácké skupiny, tedy rodiče s dětmi? To vše ukáže až čas.
Poněkud odvážný krok skupiny Disney na britském trhu se však při bližším zkoumání nejeví býti zas tak odvážný. Britský trh je poměrně specifický díky tomu, že jednotlivá díla není potřeba dabovat a lze je tedy uvádět v produkčním znění. Díky tomu může Disney plně rozvinout svou streamingovou platformu a testovat chování diváků stejně, jakoby to bylo na jiných důležitých trzích. Skupina sice kvůli ukončení vysílání tradičních programů přijde odhadem o desítky milionů liber od klíčových pay tv operátorů SKY a Virgin. Manageři Disney však doufají, že výpadek příjmů vynahradí díky novým a vyšším příjmům z předplatného služby Disney+.
Disney sice kvůli ukončení vysílání tradičních programů přijde odhadem o desítky milionů liber od klíčových pay tv operátorů. Jeho manageři Disney však doufají, že výpadek příjmů mohou nahradit díky novým a vyšším příjmům z předplatného služby Disney+.
Doporučená analýza: Walt Disney Company v náročné pozici. Skupině chybí tržby z tradičních aktivit
Disney přitom ukončení vysílání všech tří stanic prezentuje jako důsledek nedohody s výše zmíněnými operátory. Jinými slovy, své lineární programy by zachoval, kdyby o ně byl ze strany operátorů zájem. Tato slova však vyvrací jeden z analytiků ve vyjádření pro web Digital TV Europe, když tvrdí, že ukončení vysílání nemusí být důsledkem nedohody, ale přemrštěné ceny. Disney zřejmě stanovil příliš vysokou cenu za další provoz svých programů, kterou operátoři Virgin a Sky nebyli ochotni akceptovat.
Z pohledu Disney tak jde zjevně o strategii vytěžit z obou světů maximum. Lineární programy hodlá provozovat pouze pokud mu přinesou (výrazně) vyšší tržby než doposud. A jejich zavření zas může pomoci k vyšším tržbám u služby Disney+. Zda je podobná strategie správná, to se dozvíme už za několik měsíců.
Placená streamingová platforma Disney+ funguje na britském trhu od 24. března. Pokud se jí významně zvýší počet předplatitelů ve čtvrtém kvartálu 2020, bude to znamenat, že vypnutí tří lineárních stanic mělo smysl. Ovšem pokud se ukáže, že trh online streamingu je už saturovaný a noví předplatitelé nebudou přibývat rychlým tempem, lze předpokládat, že Disney svou strategii přehodnotí a lineární kanály znovu zapne.
Streaming a video na vyžádání jsou sice klíčovými pojmy televizního byznysu v roce 2020, ovšem rovněž stoupá i význam tradičních TV operátorů. Aktuální krize kolem koronaviru totiž ukázala, že tradiční televize je u diváků stále velmi žádaná a nelze ji nahradit pouze streamingovými platformami a VOD.
Zatím není známo, jak dlouho potrvá experiment skupiny Disney na Britských ostrovech. Pokud bych si měl tipnout, tak trojice programů se ještě vrátí. Poměrně velká komunita platících diváků u tradičních operátorů si je vyžádá. Navíc, není třeba zapomínat, že minimálně jeden lineární kanál pod značkou Disney přece jen zůstane – konkrétně Sky Cinema Disney u operátora SKY UK. I jeho životnost je však limitovaná datem platnosti licence, kterou operátor získal ke kinofilmům, které na tomto programu exkluzivně uvádí.
Streaming a video na vyžádání jsou sice klíčovými pojmy televizního byznysu v roce 2020, ovšem rovněž stoupá i význam tradičních TV operátorů. Aktuální krize kolem koronaviru totiž ukázala, že tradiční televize je u diváků stále velmi žádaná a nelze ji nahradit pouze streamingem.