Daňové úlevy, odvody za streaming. Evropské země řeší, jak ochránit domácí producenty před globální konkurencí

Moderní budova, ilustrační foto Pixabay.com
Daňové úlevy pro domácí producenty a povinné odvody streamingových platforem do různých fondů na podporu domácí produkce. I tak vypadají návrhy opatření, která mají chránit místní televizní společnosti a produkční jednotky v některých evropských zemích před konkurencí globálních streamingových hráčů. O podobných opatřeních se nyní diskutuje i ve Velké Británii, jejíž producenti musí čelit velmi silné konkurenci globálních hráčů.
Britští poslanci prostřednictvím zprávy výboru pro kulturu, média a sport vyzývají vládu, aby zintenzivnila pomoc poskytovanou všem složkám britského filmu a televizní produkce. Požadují zvážení daňových úlev. Rovněž se shodují, že streamingové platformy by měly platit poplatky, resp. odvody za to, že mohou působit na britském trhu.
Zároveň zvažují různé formy stimulů, aby měly i globální společnosti nadále motivaci produkovat své výpravné seriály i na území Velké Británie. Výzva mediálního výboru zároveň doporučuje řadu opatření k zastavení poklesu domácí produkce kulturně unikátních britských filmů a pořadů. Produkce těchto děl totiž nedokáže držet krok s nárůstem ohromných finančně předimenzovaných produkcí financovaných a řízených ze zahraničí.
Výbor požaduje mimo jiné daňovou úlevu na podporu distribuce nízkorozpočtových filmů a další opatření na podporu nezávislé kinematografie.
Členové výboru dále varují, že bez urychleného zásahu se problémy nezávislého filmu rozšíří i na domácí televizní sektor, jenž má rovněž problém čelit stále sílící nadnárodní konkurenci. Kvůli výrazným investicím globálních streamingových platforem do své vlastní produkce se totiž celkově zvyšují náklady na produkci nových filmů a seriálů. Tyto vyšší náklady v důsledku vyšší konkurence už pociťuje nejen Velká Británie, ale i řada dalších evropských zemí.
V důsledku zvýšení nákladů na produkci musí dojít u televizních společností i k dalším změnám. Televize se musí poohlédnout po nových zdrojích příjmů, například formou uvedení své produkce v rámci vlastních placených streamingových platforem. Nová produkce se totiž už nedokáže zaplatit jen pouhým vysíláním v televizi. Bez externí podpory nebude možné udržet úroveň a rozsah této produkce, proto se tradiční televizní společnosti obrací na politiky, aby bylo možné najít udržitelné financování původní produkce i pro další roky.
Související článek: Chytrý televizor jako služba. Budeme platit za vlastnictví přijímače nebo za programy?
Doporučené téma: Diváci očekávají v bezplatných platformách živé sportovní přenosy. Tato očekávání nejsou reálná