ČTÚ prodloužil kmitočtové příděly, někteří na finální rozhodnutí stále čekají

Pohled na vysílač Ještěd. Ilustrační foto – Alena Tučímová, Pixabay.com
Určitou překážkou může být chybějící stanovisko Evropské komise, která posuzuje, zda bezplatné prodloužení kmitočtů představuje nedovolenou státní podporu nebo nikoliv. Na stanovisko z Bruselu se stále čeká.
Krok ČTÚ lze ovšem vnímat i v intencích případného zájmu o tyto kmitočty. O frekvence multiplexů České televize a Digital Broadcasting neprojevil zájem žádný jiný subjekt, a tudíž jejich prodloužení lze vnímat jen jako formalitu. Fakt, že úřad zatím neprodloužil frekvence Českých Radiokomunikací a jejich dceřiné společnosti Czech Digital Group však může naznačovat, že právě tyto frekvence by mohly být předmětem zájmu jiných hráčů.
Alespoň to vyplývá z veřejně deklarovaných záměrů skupiny M7 Group, která má zájem o vlastní terestrický multiplex v DVB-T2. ČTÚ se sice její žádostí odmítl zabývat, nicméně Skylink dal svůj zájem najevo i v rámci veřejné konzultace k těmto sítím.
Dvě řízení u Českého telekomunikačního úřadu ještě probíhají, a každý očekává, že budou ukončeny v takových termínech, aby nebyl ohrožen přechod na DVB-T2. Prodleva týkající se prodloužení kmitočtů ČRA a CDG podle zástupců úřadu nijak nesouvisí se spory, které na půdě Evropské komise vedou satelitní operátoři
ČTÚ přitom ve veřejné konzultaci zveřejnil připomínky všech subjektů včetně M7, organizace ČASO a mobilních operátorů T-Mobile a Vodafone, zároveň ale všechny tyto připomínky zamítl. Do celé věci se následně vložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jenž připustil, že bezplatným prodloužením přídělů může dojít k narušení hospodářské soutěže. Tímto stanoviskem získali zájmové subjekty velmi silný argument v komunikaci s Evropskou komisí, která celou věc posuzuje.
Kdy dojde k definitivnímu rozhodnutí ohledně prodloužení kmitočtů jsme se snažili zjistit u zástupců Českého telekomunikačního úřadu na konferencích v Pardubicích a Nymburku. Definitivní odpověď jsme však nedostali s odkazem na to, že příslušná správní řízení stále probíhají. Zástupcům úřadu tudíž nepřináleží tyto záležitosti komentovat.
„Dvě řízení ještě probíhají, a každý očekává, že budou ukončeny v takových termínech, aby nebyl ohrožen přechod na DVB-T2,“ uvedla v úterní panelové debatě v Pardubicích Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ na náš dotaz.
Ředitel příslušného odboru Jiří Duchač v rámci další středeční panelové diskuze v Nymburku upřesnil, že prodleva týkající se prodloužení kmitočtů ČRA a CDG nijak nesouvisí se spory, které na půdě Evropské komise vedou satelitní operátoři sdruženi v asociaci ČASO. „S těmito spory to nesouvisí. Správní řízení probíhá, účastník je jasný a úřad v rámci správního řízení rozhodne. Pokud tam jsou i jiné spory, s těmi to nesouvisí,“ řekl Jiří Duchač.
Tomuto tématu se budeme věnovat i v příštím týdnu na webu TVKOMPAS.cz.