Čest památce Horsta Fuchse
Před pár dny českými médii probleskla zpráva o úmrtí neformálního krále teleshoppingu Horsta Fuchse. Letos v létě opustil tento svět člověk, který udělal miléniové teleshoppingové bloky zábavnější. Narodil se dne 24. dubna 1946 ve Frankfurtu, zemřel 11. července 2023 ve Vídni. Bylo mu 77 let.
Těžko byste na přelomu devadesátých a nultých let hledali někoho, kdo by ho neznal. Jeho jméno bylo notoricky známé, některé jeho hlášky zlidověly – například Jednoduše geniální!, Opravdová kakastrofa! nebo A to se vyplatí!
Teleshoppingové spoty byly v 90. letech vysílány v předem daných časech. Obvykle se objevovaly se jen v několika málo blocích, většinou těsně po začátku vysílání nebo před jeho závěrem. Po roce 2000 však byl teleshopping v programu většiny TV stanic stále častěji, a Horst Fuchs se stal jeho neodmyslitelnou tváří. Nikdo u českých diváků nezanechal tak výraznou stopu, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.
To samé platilo o produktech, které se pokoušel divákům prodat. Jedni o něm tvrdili, že prodává šmejdy, jiná část lidí však na produkty z teleshoppingu nedala dopustit. Až po několika letech se ukázalo, že teleshopping byl v dobách Horsta Fuchse ještě poměrně férovou disciplínou.
Jakmile totiž Horst z obrazovek vymizel, začaly se v rámci teleshoppingových bloků objevovat různé kontroverzní telefonické soutěže o peníze, případně různé věštecké bloky. A tyto „produkty“ byly v očích mnoha lidí mnohem horší, jelikož tahaly z naivních diváků a divaček peníze jen za pouhý příslib výhry, případně za vyloženě předražené konzultace po telefonu.
Pan Fuchs alespoň nabízel skutečné, a v některých případech i užitečné zboží, a nesliboval imaginární výhry. Navíc, teleshopping v jeho podání byl vyloženě zábavný. I autor tohoto textu se stal jeho příznivcem. Na spoty s Horstem Fuchsem v hlavní roli jsem se vyloženě těšil, i když jsem si od něj nikdy nic nekoupil.
Nutno dodat, že Horst Fuchs by v Česku nebyl tak populární, kdyby nebylo dokonalého dabingu v podání Zdeňka Junáka. Ten v rozhovoru prozradil, že pan Fuchs přímo dohlížel i na výrobu dabingu u prvních několika spotů, které se zde vysílaly. Český dabing se nejprve vyráběl v Brně, později pak ve Vídni.
Pro úplnost dodejme, že hodonínská pobočka rakouské teleshoppingové značky WS International skončila v roce 2016. Krajský soud v Brně ji poslal do konkurzu na její vlastní návrh kvůli dluhům ve výši 34 milionů korun. Část dluhů měla být i za odvysílané spoty na několika televizích, které už firma neuhradila.
Další informace o životě Horsta Fuchse po skončení televizní kariéry přináší česká fanouškovská Facebook stránka. Ta jako první přinesla informaci o jeho úmrtí, a vzpomínky na poslední roky jeho života.
Pan Fuchs alespoň nabízel skutečné, a v některých případech i užitečné zboží, a nesliboval imaginární výhry. Navíc, teleshopping v jeho podání byl vyloženě zábavný. Horst Fuchs by se ovšem nestal u nás tak populární nebýt dokonalého dabingu v podání Zdeňka Junáka. Ten v rozhovoru prozradil, že pan Fuchs přímo dohlížel i na výrobu dabingu prvních několika spotů, které se zde vysílaly.