Ilustrační foto: Pixabay.comČeská televize se v rámci své PR komunikace soustředila na regionální vysílání. Tisková mluvčí Karolína Blinková v jedné z posledních tiskových zpráv zdůraznila, že regionální zpravodajství z Prahy, Brna a Ostravy lze nově sledovat i v terestrickém vysílání celoplošně. Diváci tak mohou v DVB-T2 multiplexu České televize naladit regionální vysílání ze všech tří regionálních studií na území celé republiky, vždy v dosahu terestrického multiplexu.
Doposud byla tato možnost dostupná pouze klientům satelitních, kabelových a IPTV operátorů. Většina z provozovatelů placené televize má dlouhodobě ve svých nabídkách všechny mutace, tedy ČT1 JM, ČT1 SM a hlavní mutaci ČT1 z Prahy. Program je po většinu dne stejný, a vysílání se dělí na tři verze pouze v době večerních Událostí z regionů. Ty jsou následně reprízovány „celoplošně“ v noci na programu ČT24.
„Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 technicky umožňuje rozšířit stávající nabídku krajského zpravodajství České televize a diváci tak nově mohou sledovat kteroukoli ze tří mutací pořadu Události v regionech. V případě, že diváci na Moravě přijímají podvečerní regionální zpravodajství z Prahy a chtějí sledovat zpravodajství z Brna či Ostravy, stačí na jejich televizi nebo set-top boxu naladit kanál, na kterém je vysílání České televize s přívlastkem JM (pro jižní Moravu), nebo SM (pro severní Moravu),“ uvádí tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.
Díky lepší kompresi a tím i vyšší využitelné kapacitě veřejnoprávního DVB-T2 multiplexu bude moci ČT v budoucnu zařadit do volně dostupné terestriky i další programy. Nyní v rámci volné kapacity DVB-T2 multiplexu vysílá například program ČT3 pro seniory, který vedení televize z nepochopitelných důvodů nezařadilo DVB-T.
DVB-T2 multiplex České televize neumožňuje regionální odpojení programu
Zařazení všech regionálních verzí do celoplošného multiplexu je nejen benefitem pro diváky. Z technického pohledu jde o nutnost. V rámci DVB-T2 totiž vysílá v tzv. jednofrekvenční síti, na většině území ČR tedy využívá stejný vysílací kanál K26. Jelikož jde o stejnou frekvenci pro celou republiku, není technicky možné odpojit vysílání podle regionů. Proto ČT vysílá všechny regionální mutace celoplošně.
Díky lepší kompresi a tím i vyšší využitelné kapacitě veřejnoprávního DVB-T2 multiplexu bude moci ČT v budoucnu zařadit do volně dostupné terestriky i další programy. Nyní v rámci volné kapacity DVB-T2 multiplexu vysílá například program ČT3 pro seniory, který vedení televize z nepochopitelných důvodů nezařadilo DVB-T. V nejbližších letech se zřejmě dočkáme ještě samostatného regionálního vysílání z dalších oblastí.
Zatím ovšem není jasné, zda a kdy by mohlo dojít k rozdělení programů ČT:D a ČT art, které se dělí o stejnou programovou pozici. Vedení České televize při spouštění těchto programů avizovalo, že časem počítá s jejich rozdělením na dvě samostatné stanice, doposud však k tomu nedošlo a umělecká ČT art vysílá pouze večer a v noci. V rámci DVB-T2 však vzniká prostor k souběžnému vysílání obou programů i v průběhu dne, pokud se na to najdou peníze.
Další informace: DVB-T2 ano nebo ne? Nebylo na vybranou, říkají v ČT
Stane se ČT art samostatnou stanicí? V rámci DVB-T2 vzniká prostor k souběžnému vysílání dětského i uměleckého programu v průběhu dne, pokud se na to najdou peníze.