Česká televize přijde o výjimku z DPH, díky které financovala přechod na DVB-T2
Česká televize společně s Českým rozhlasem zřejmě přijdou o stovky milionů korun, které získávaly díky platné výjimce z DPH. Česká televize má podle vlastního odhadu díky tomu k dispozici kolem 350-400 milionů korun ročně, o které může přijít tím, že výjimka z DPH jí nebyla prodloužena.
Česká televize společně s Českým rozhlasem zřejmě přijdou o stovky milionů korun, které získávaly díky platné výjimce z DPH. Filip Rožánek na webu Lupa.cz napsal, že prodloužení této výjimky neprošlo u poslanců o pouhý jeden hlas. Ukončení výjimky po roce 2021 následně potvrdila v tiskové zprávě i sama Česká televize.“Zachování výjimky podpořilo 80 poslanců, potřeba bylo 81 hlasů. Pro návrh hlasovaly všechny opoziční strany, koaliční ČSSD, dále KSČM a nezařazený poslanec Václav Klaus mladší. Zdržela se SPD a většina poslanců ANO, z vládního hnutí zvedlo ruku pro návrh celkem 7 zákonodárců,” píše Lupa.cz.
Současná výjimka platí do konce letošního roku. Česká televize má podle vlastního odhadu díky tomu k dispozici kolem 350-400 milionů korun ročně. Tyto prostředky v předchozích letech využívala k financování přechodu na DVB-T2 a k přechodu na progresivní řádkování obrazu. Tyto investice televize odhadla na 1,3 miliardy korun.
Reakce ČT: Rozhodnutí poslanců bude mít přímý dopad na rozvoj i televizní výrobu
I v tomto kontextu se ukazuje, jakou nákladní záležitostí byl státem vynucený přechod na DVB-T2. Česká televize je totiž ze zákona přímo operátorem celoplošného terestrického multiplexu 21, její náklady v této souvislosti tak byly výrazně vyšší než náklady komerčních televizí, které využívají DVB-T2 jen jako klienti jiných operátorů multiplexů.
Souhrnná zpráva ČT v této souvislosti zmiňuje, že přechod na DVB-T2 přinesl „trvalé snížení nákladů“. Pokud ovšem započteme vynucené investice přesahující zmíněnou miliardu korun, tak celkový finanční dopad přechodu na DVB-T2 bude velmi sporný. Náklady na šíření signálu sice nerostou, přechod na progresivnější technologii však ani nepřinesl jejich významné snížení.
Pokud Česká televize definitivně přijde o stamiliony korun, které měla k dispozici díky specifickému režimu DPH, může se to výrazně projevit na programu. ČT by podle svého generálního ředitele Petra Dvořáka musela přistoupit k šetření například v oblasti dramatické tvorby. Rovněž by musela zvážit rozsah vysílání programu ČT3, který letos přešel z dočasného na trvalé vysílání.
Související analýza: Přechod na DVB-T2 z pohledu ČT – souhrnná zpráva přináší několik zásadních konstatování
Názor: Přechod na DVB-T2 HEVC se může ukázat jako zbytečně drahý luxus pro ČT