Česká televize chystá další regiony. Veřejnoprávní multiplex DVB-T2 však neumožňuje regionální odpojování
Samostatné regionální bloky lze momentálně sledovat pouze z Prahy, Brna a Ostravy. Posílení přítomnosti v regionech je ovšem silným tématem, díky kterému může ČT získat kladné body u politiků a regulačních orgánů. Kvůli tomu lze očekávat tlak na větší zastoupení regionálního obsahu nejen v celoplošném vysílání na ČT 24, ale případně i samostatný regionální program v nových digitálních multiplexech DVB-T2.
Do budoucna se počítá s druhým DVB-T2 multiplexem České televize, který umožní větší regionalizaci, jenomže to by znamenalo i výrazně vyšší provozní náklady. Mnohem levnějším řešením je však umístění všech regionálních mutací České televize do jednoho stávajícího multiplexu.
Česká televize momentálně vysílá ve veřejnoprávním multiplexu DVB-T2 celkem 5 programů v HD rozlišení. Kapacitně lze do jednoho multiplexu umístit minimálně 10, případně i 12 programů ve vysokém rozlišení. Současné parametry multiplexu ovšem neumožňují regionální odpojování, neboť většina vysílačů funguje v jednofrekvenční síti. Do budoucna se počítá s druhým multiplexem, který umožní větší regionalizaci, jenomže to by znamenalo i výrazně vyšší provozní náklady.
Dalším řešením umístění všech regionálních mutací České televize do stávajícího multiplexu. To by v praxi znamenalo, že diváci na celém území by mohli sledovat libovolnou mutaci – v programové nabídce by se jim objevilo několik samostatných verzí programu ČT 1 nebo ČT 24. Toto řešení by bylo výrazně levnější než oddělený provoz dalšího multiplexu.
TÉMA: ČT má schválené prostředky na financování DVB-T2. Kvůli regionům může být provoz dražší než u DVB-T