ČASO žaluje Evropskou komisi. Jde o kompenzační rozhodnutí týkající se ČR?
Česká asociace satelitních operátorů – ČASO podala k Evropskému soudnímu dvoru žalobu na Evropskou komisi. Informace o žalobě se bez bližších podrobností objevila v on-line databázi Soudního dvoru Evropské unie Curia. Případ má přidělené jednací číslo T-363/21. V podrobnostech k případu je k dispozici jen datum zaevidování žaloby (28.6.2021) a jména subjektů, tedy ČASO a Evropské komise. Další informace nejsou známy.
Na případ jako první upozornil web Digizone.cz. Ten se domnívá, že se satelitní operátoři sdružení v asociaci ČASO rozhodli napadnout souhlas Evropské komise s kompenzacemi pro České radiokomunikace a Digital Broadcasting. Evropská komise v průběhu března informovala, že bezplatné prodloužení kmitočtů pro terestrické operátory je v pořádku, a schválila ho. Podrobnou analýzu tohoto rozhodnutí jsme přinesli na webu TVKOMPAS.cz koncem dubna, doporučujeme k prostudování text Bezplatné prodloužení kmitočtů podle EK není veřejnou podporou.
Z dostupných informací se zdá, že předmětná žaloba může směrovat právě vůči tomuto rozhodnutí. Verdikty Evropské komise ohledně veřejné podpory subjektům působícím na televizním trhu totiž nejsou úplně konzistentní. Komise například v některých zemích prosazuje jen proplácení přímých nákladů pro společnosti, které jsou nucené uvolnit pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních sítí 5G. V jiných zemích zas povoluje mnohem širší kompenzace.
Argumentace ČASO dlouhodobě směřuje k tomu, že Česká republika neférově zvýhodňuje jednu vysílací platformu na úkor jiných. Zatím není jasné, jaký dopad může mít zmíněná žaloba zdejší satelitní asociace vůči Evropské komisi. Jisté je jen to, že může jít o spor trvající několik let.
To se týká i České republiky. Kompenzace operátorům působícím na trhu digitální terestrické televize mohou zahrnovat i proplacení nákladů na souběžné vysílání terestrických sítí v době přechodu z DVB-T na DVB-T2. Stát rovněž kompenzoval terestrické operátory tím, že jim bezplatně prodloužil kmitočtové příděly k terestrickým multiplexům, a to až do roku 2030.
Argumentace ČASO dlouhodobě směřuje k tomu, že Česká republika neférově zvýhodňuje jednu vysílací platformu na úkor jiných. Zatím není jasné, jaký dopad může mít zmíněná žaloba zdejší satelitní asociace vůči Evropské komisi. Jisté je jen to, že může jít o spor trvající několik let.
Zajímavé v této souvislosti rovněž je, že Evropská komise nedávno vyhodnotila veřejnou podporu pro terestrické operátory ve Španělsku jako nedovolenou navzdory tomu, že před 8 lety rozhodla jinak. Španělsko nyní musí vymoct neslučitelnou veřejnou podporu od tamních operátorů, jak před časem informoval například web Broadband TV News.
Doporučené texty k tématu:
- EK rozhodla o kompenzacích pro české operátory, uznala 13 procent možných nákladů
- EK zveřejnila podrobné rozhodnutí týkající se českého trhu, přinášíme analýzu
- Bezplatné prodloužení kmitočtů není veřejnou podporou, rozhodla Evropská komise. Podívejte se na důvody