ČASO v otevřeném dopise podporuje postoj ČTÚ a jeho vedení
Český telekomunikační úřad společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu původně uvedl, že s prodloužením platností přídělů terestrických multiplexů je potřeba vyčkat na stanovisko Evropské komise. Evropská legislativa je nadřazena národní úpravě.
Česká asociace satelitních operátorů dnes zaslala novinářům znění otevřeného dopisu adresovaného předsedovi Českého telekomunikačního úřadu Jaromíru Novákovi. V něm podpořila postoj úřadu ze začátku letošního roku, kde ČTÚ společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu uvedl, že s prodloužením platností přídělů terestrických multiplexů je potřeba vyčkat na stanovisko Evropské komise. MPO tehdy konstatovalo, že ČTÚ „nemůže prodloužit dobu platnosti přídělů do konce roku 2030, protože by to znamenalo porušení evropské legislativy, která je nadřazena národní úpravě“.Zástupci ČASO v otevřeném dopise vyjádřili plnou podporu ČTÚ ohledně tohoto stanoviska. „To je shodné s názorem, který – k nelibosti subjektů, jež mají z jejich prodloužení benefitovat – dlouhodobě prezentujeme jak Evropské komisi, tak české odborné veřejnosti,“ píše v otevřeném dopise Patrik Brom, člen představenstva asociace ČASO.
„Tato veřejná podpora nebyla doposud Evropskou komisí schválena a Česká republika tudíž nesmí přistoupit k jejímu poskytnutí. Na této skutečnosti nic nemění ani to, že Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož gesce tento proces spadá, změnilo po více než dvou letech směrem k Evropské komisi svoji rétoriku a nově označuje bezplatné prodloužení frekvenčních přídělů – de fakto poskytnutí exkluzivních licencí v miliardové hodnotě – nikoliv za veřejnou podporu, ale za pouhé ‚technické kroky‘.“
Psali jsme: Karikatura ČASO zobrazující expremiéra Sobotku v buldozeru nebyla na pokutu, míní soud
„Jelikož příslušné veřejné konzultace trpí nízkou transparentností a ČTÚ je v nich zároveň vystaveno tlaku příslušných subjektů, které mají z tohoto opatření benefitovat, zvolilo ČASO pro vyjádření své podpory ČTÚ formu otevřeného dopisu adresovanému p. Jaromíru Novákovi, předsedovi Rady ČTÚ,“ dodává Patrik Brom v průvodní tiskové zprávě, ke které je přiložený otevřený dopis.
„Bohužel stále hrozí riziko, že dojde na naše varování, které jsme medializovali inzerátem ‚Sobotka v buldozeru‘. V tomto inzerátu jsme se snažili upozornit na to, že přijetí tzv. diginovely je předčasné a nemělo by předcházet schválení veřejné podpory Evropskou komisí. Právě přijetí diginovely v létě roku 2017 nyní vystavuje ČTÚ tlaku ze strany některých nedočkavých žadatelů o prodloužení frekvenčních přídělů. Jiným zemím EU přitom schválila Evropská komise veřejnou podporu související s uvolněním pásma 700 MHz hladce a mnohem rychleji.“
„Toto nás jenom utvrzuje v názoru, že záměry České republiky jsou vysoce problematické, ať co se týká rozsahu této veřejné podpory, tak jejích příjemců,“ uzavírá Brom za Českou asociaci satelitních operátorů.
Celé znění: Otevřený dopis ČASO předsedovi Rady ČTÚ Jaromíru Novákovi