Nelegální IPTV služby se na první pohled v ničem neliší od běžného TV příjmu přes internet. Tito virtuální „operátoři“ lákají své klienty pomocí kontextové reklamy na sociálních sítích a ve vyhledávačích. Běžný divák bez technických znalostí si v podstatě ani nemusí uvědomit, že si objednává nelegální IPTV službu. Pirátští operátoři mají k dispozici profesionálně působící prezentace a svým klientům mohou distribuovat set-top-boxy s předvoleným seznamem programů, které stačí pouze připojit k internetu. Není potřeba nic složitě instalovat.
Každá doba přináší jinou formu pirátství. Ještě před 10 lety byla největším problémem emulace, která umožňovala satelitním divákům zdarma přijímat nabídku všech relevantních placených programů. Poté nastala éra cardsharingu, kde se kódy k různým službám sdílely přes internet. S výrazným rozmachem internetové televize však přichází streamingová éra, která umožňuje divákům sledovat různorodý obsah přes internet. Včetně nelegálních streamů.
Provozování nelegální IPTV služby představuje vysoce ziskovou záležitost. Jak ukazuje video z nedávné razie v Itálii, piráti mají k dispozici skutečně profesionální zázemí a své služby poskytují na dobré úrovni. Ve výsledku však způsobují obrovskou škodu legitimním IPTV provozovatelům.
Nelegální nabídku lze snadno odhalit
Černého operátora lze přitom odhalit nebo rozpoznat celkem snadno. Varovným signálem by měla být především velmi nízká roční cena za sledování prémiových programů. Měsíční předplatné se pohybuje v podobných hodnotách jako u legálních služeb, tam rozdíl nepoznáte. V případě roční platby však můžete u nelegálního operátora ušetřit i více než 50 procent. Televizi tak můžete mít ve výsledku za nesmyslně nízkou cenu. Příliš dobrá programová nabídka za příliš nízkou cenu – to je spolehlivá známka toho, že se jedná o nelegální produkt.
Dalším poznávacím znamením je příliš rozmanitá programová nabídka. Nelegální IPTV operátoři svým klientům nabízejí až několik tisíc programů z celého světa. K dispozici jsou nejžádanější stanice z Velké Británie, Německa, Itálie, Řecka, Skandinávie, USA, Kanady, jihoamerických zemí – to vše v jednom obrovském balíčku. Takovou bohatou nabídku vám žádný legální operátor nemůže nabídnout, i kdyby chtěl. Běžný legitimní IPTV operátor vám může nabídnout zhruba 100-120 programů, jelikož pouze tento počet může být ekonomicky rentabilní.
Legální operátoři musí totiž za poskytované programy platit nemalé peníze. Proto divákům mohou nabídnout pouze omezený počet TV stanic. Nelegálové si s tím hlavu nedělají. Jednoduše „vysílají“ načerno několik tisíc programů z celého světa a všechny příjmy od klientů si nechávají pro sebe. K držitelům práv a poskytovatelům obsahu se tak nedostane ani koruna.
U jednoho z televizních pirátů bylo při nedávné razii zabaveno několik desítek přijímačů a desítky identit. Jinými slovy, pro každý jednotlivý nelegálně streamovaný TV program se používal samostatný přijímač a předplatné psané na skutečnou osobu.
Česká republika pirátské operátory příliš neláká. Legální placená televize je relativně levná
Provozování nelegální IPTV služby díky tomu pro televizní piráty představuje vysoce ziskovou záležitost. Jak ukazuje video z nedávné razie v Itálii, piráti mají k dispozici skutečně profesionální zázemí a své služby poskytují na dobré úrovni. Ve výsledku však způsobují obrovskou škodu legálním provozovatelům, kteří kvůli černé konkurenci přichází o klienty a tím i o příjmy. Z tohoto důvodu je velmi důležitý boj proti černým IPTV službám.
Zajímavé je, že český trh není pro televizní piráty příliš lákavý. Legální IPTV operátoři zde totiž nabízejí prémiové programy za velmi výhodné ceny, které jsou nesrovatelně nižší než v západní Evropě. Placená televize v různých zemích má totiž odlišné cenové hladiny. Zatímco v České republice, na Slovensku nebo v Polsku si můžete dopřát skutečně exkluzivní obsah už od 10 EUR měsíčně, v západních zemích za totéž zaplatíte i 10krát víc.
V takové situaci je přirozené, český divák není primárním terčem černých IPTV operátorů. Nelegálům se mnohem lépe daří zejména v západních zemích, kde diváci hledají způsoby, jak na placené televizi výrazněji ušetřit.
U jednoho z televizních pirátů bylo při nedávné razii zabaveno několik desítek přijímačů a desítky identit. Jinými slovy, pro každý jednotlivý nelegálně streamovaný TV program se používal samostatný přijímač a předplatné psané na skutečnou osobu. Výsledné streamy však odebíralo mnohem více uživatelů než za kolik dostával legální operátor peníze. Zjednodušeně řečeno – na každé legální předplatné připadlo i několik tisíc nelegálních uživatelů.
Nelegální streaming lze porazit jedině tak, že represivní složky „rozpráší“ celou černou síť poskytovatelů. To se jim minulý týden podařilo v některých částech Evropy v rámci mezinárodní operace s názvem Eclipse.
Represivní složky v rámci operace Eclipse rozložily obrovskou pirátskou síť
Televizní pirátství má mnoho podob. Spolu s tím mají legální operátoři mnoho způsobů, jak se bránit. Éra sledování televize přes internet však přináší nový komplikovanější rozměr, jelikož internetový streaming lze provozovat zcela nezávisle na legálních operátorech. To představuje zásadní problém pro férové pay-tv operátory.
Proti nelegálnímu streamingu nelze bojovat jen běžnými bezpečnostními prvky. Ani sebelepší kryptování signálu nepomůže. Piráti totiž na vstupu využívají autorizované přijímače. Obrazový výstup následně posílají ve formě streamů svým mnohdy nic netušícím klientům.
Tím lze v krátkosti ilustrovat, o jak velký problém se jedná. Nelegální streaming lze porazit pouze tak, že represivní složky „rozpráší“ celou černou síť poskytovatelů. To se jim minulý týden podařilo v některých částech Evropy v rámci mezinárodní operace s názvem Eclipse. Na akci spolupracovaly policejní složky Itálie, Francie, Nizozemska, Německa, Bulharska nebo Řecka.
Díky tomu se podařilo odhalit nelegální síť, která měla pouze v Itálii více než 5 milionů aktivních předplatitelů a její měsíční tržby přesahovaly 2 miliony EUR. Podrobnější informace si můžete přečíst v angličtině v článku Police across Europe raid illegal streaming service platforms.
Nedávno jsme psali o dalším důležitém kroku v boji proti pirátství: Vyšetřovatelé odstavili dvě nelegální streamingové služby. Měly víc obsahu než Netflix
Zajímavosti protipirátské operace Eclipse
- Akce proběhla ve středu 18. září 2019
- Bylo odpojeno přes 200 nelegálních streamingových serverů
- Největší počet serverů (93) se nacházel v Nizozemsku
- V Itálii sledovalo nelegální streaming až 5 milionů diváků
- Obrat nelegální IPTV sítě činil 2 miliony EUR měsíčně
- Bylo zablokováno přes 150 účtů pro spracování plateb
Hlavním cílem operace byla pirátská IPTV síť. Ta měla výrazný počet platících diváků v Itálii - programy této sítě sledovalo odhadem až 5 milionů lidí. Servery se však nacházely především v Nizozemsku a Německu. V rámci operace spolupracovaly policejní složky v dalších zemích. Do akce se zapojila Francie, Nizozemsko, Německo, Bulharsko a Řecko.