Konkrétně jde o stížnost na rozhodování českých soudů ve sporech satelitních operátorů s kolektivními správci a neúplné implementace evropské směrnice o satelitním vysílání a kabelovém přenosu (běžně přezdívané SatCab Directive) do českého autorského zákona.
Stížnost ČASO přichází po nedávném stanovisku Ministerstva kultury ohledně režimu kolektivní správy práv pro satelitní a IPTV operátory, která byla v posledních letech odlišná od „tradičních“ kabelových operátorů. Autorské svazy ale odmítaly tuto odlišnost uznat a vybíraly od některých operátorů poplatky, na které neměli právní nárok.
Tuto skutečnost ve svém nedávném stanovisku potvrdilo i Ministerstvo kultury, které dává zapravdu ČASO ohledně režimu kolektivní správy pro jiné technologie, než je kabelový přenos. Nejasnosti vyřešila až novela autorského zákona z dubna minulého roku. Spor o již zaplacené poplatky z předchozích let však stále trvá.
Pokud by Evropská komise uznala stížnost za oprávněnou, povede to k infringment procedure, tedy k procesu nápravy nesouladu národní legislativy s evropským právem.
Bližší podrobnosti ohledně podpůrného stanoviska Ministerstva kultury můžete najít na serveru RadioTV.cz v článku Přelomové stanovisko ve sporu o autorské poplatky: Satelit a IPTV není kabelová televize.
S novou stížností ČASO k Evropské komisi se musí vypořádat právě Ministerstvo kultury, které je gestorem autorského zákona. Pokud by Evropská komise uznala stížnost za oprávněnou, povede to k tzv. infringment procedure, tedy k procesu nápravy nesouladu národní legislativy s evropským právem. Tato procedura může pro ČR skončit pokutou.
Vážnější dopad však může mít i snaha dotčených subjektů vypořádat své předchozí platby s autorskými organizacemi. Satelitní a IPTV operátoři mohou nyní žádat vrácení dosud zaplacených poplatků za období, kdy nespadali do režimu povinné kolektivní správy. V tomto případě by se mohlo jednat o desítky, možná stovky, milionů korun. Podrobnosti o tomto případu jsou na RadioTV.cz.