ARD omezí standardní rozlišení, ZDF a soukromé televize nikoliv. Má SD vysílání ještě smysl?
Německé veřejnoprávní i soukromé stanice oblibují duplicitní vysílání ve stadardním rozlišení a v HD rozlišení. Veřejnoprávní skupina ARD však oznámila, že od roku 2025 bude vysílat výhradně v HD. Druhá veřejná televize ZDF však zatím standardní rozlišení zachová. Stejně tak soukromé komerční televizní skupiny. Je možné, že má souběžné vysílání ve stadardním a vysokém rozlišení ještě smysl?
Pokud sledujete německé veřejnoprávní televize volně přes satelit, určitě jste si všimli, že přibližně tři ze čtyř relevantních televizí vysílají duplicitně v SD i v HD rozlišení. Obě veřejnoprávní televize ARD i ZDF poskytují svým divákům a koncesionářům signál ještě v původní normě DVB-S/MPEG-2 a v klasickém rozlišení, ale dávají bez příplatku a bez kódování k dispozici i HD rozlišení. Díky tomuto distribučnímu mixu lze sledovat německé programy prakticky na všech typech digitálních satelitních set-top-boxů. Německé televize tak můžete sledovat i na boxech, které jsou více než 20 let staré, a umožňují pouze příjem volných programů.Od roku 2025 však už dojde k určitým změnám, jelikož veřejnoprávní skupina ARD oznámila, že již nebude poskytovat své programy v SD rozlišení. Druhá německá veřejná televize ZDF uvedla, že zatím o podobném kroku neuvažuje.
Německé televize ve standardním rozlišení stále sleduje ještě zhruba 7-10 procent tamních domácností. Souběžné HD a SD vysílání na satelitu však stojí velké peníze vzhledem k tomu, že německé televize vysílají ještě v původní normě, která neumožňuje tak výraznou úsporu datového toku. Německé SD programy tak vysílají s datovým tokem přesahujícím 3-4 megabity za vteřinu, což je vyšší hodnota než u některých soukromých bezplatných HD programů.
Situaci navíc komplikuje fakt, že německé programy vysílají na nejvíce obsazené a divácky nejsledovanější satelitní pozici 19,2 st. východně. Datová kapacita je na této pozici velmi drahá ve srovnání se sousedními pozicemi 23,5 nebo 16 st. východně. Proto je dlouhodobé vysílání duplicitních SD a HD programů na pozici 19,2 východně velmi nevýhodné.
Archivní analýza: Full HD, 4K, 8K: Nové kvality obrazu přibývají rychleji než poptávka na straně diváků
Velmi drahé duplicitní vysílání
HD programy veřejnoprávních stanic mají sice datový tok až 3x vyšší než srovnatelné SD stanice. Ani tak se ale duplicitní vysílání nevyplatí. Pokud by provozovatel přistoupil k vypnutí SD programů, ušetří zhruba 30 až 40 procent na nákladech za satelitní šíření. Tato úspora však bude mít smysl pouze tehdy, pokud provozovatel zároveň přistoupí k optimalizaci své terestrické sítě vysílačů, která je rovněž velmi nákladná a neefektivní. Německé programy přes anténu totiž sledují jen nižší desítky procent domácností. Provoz sítě vysílačů je však velmi výrazně dražší než satelitní vysílání.
Mimochodem, nejvýznamnější soukromé televize zatím hodlají pokračovat v SD vysílání přes satelit i v roce 2025. V jejich případě však jde o čistě obchodní rozhodnutí. Privátní televize totiž kódují svůj HD signál, a diváci si za něj musí připlácet. Tyto televize však mají rovněž zájem o zásah co nejširšího publika, a proto vysílají bezplatně a volně alespoň v SD rozlišení. Pro soukromníky tak dává smysl vysílat duplicitně, jelikož náklady za šíření obrazu v HD kvalitě se jim několikanásobně vrátí díky poplatkům přímo od diváků a od partnerských pay-tv operátorů.
Veřejná televize ARD však nemá možnost dodatečně vydělat na poplatcích za HD obraz, a přirozeně jej musí poskytnout bez příplatků. V jejím případě dává ekonomický smysl ukončit duplicitní šíření svých stanic na satelitu, a soustředit se jen na vyšší obrazovou kvalitu.
Zároveň však tato televizní skupina riskuje, že část diváků a koncesionářů, se k jejím programům v budoucnu nedostane, a budou sledovat jen privátní televizní stanice. V takovém případě by z toho mohl být politický problém. Rozhodnutí skončit s vysíláním v SD kvalitě bez ohledu na to, jak se zachovají jiní účastníci televizního trhu, je tak v tomto kontextu přinejmenším překvapivé.
Soukromé televize zatím budou pokračovat ve standardním rozlišení přes satelit i v roce 2025. V jejich případě však jde o čistě obchodní rozhodnutí, jelikož HD vysílání nabízejí za poplatek, zatímco vysílání ve standardním rozlišení je dostupné zdarma.