Americká televize NBC v předvolebních debatách zabila televizní vysílání
„Nechtějte po nás, abychom umístili 29 politických stran na obrazovku. Zabili bychom televizní vysílání,“ tvrdil někdejší český televizní guru Vladimír Železný v roce 2002 v pořadu Volejte řediteli. Narážel tím na fakt, že když do vysílání zařadíte deset a více politiků současně, divák umře nudou.
Americké televize ovšem podobné předvolební debaty pořádají pravidelně. Před třemi lety se o prezidentský úřad ucházelo bezmála 20 republikánů. Nyní zkouší štěstí dalších 25 demokratů. Podívejme se, jak se tohoto nelehkého úkolu zhostila celostátní televize NBC, která v průběhu minulého týdne přinesla první dvě debaty potvrzených kandidátů Demokratické strany. Jelikož se v primárních volbách ucházejí o hlasy až tři desítky kandidátů – a konečné číslo může ještě růst – situace se zčásti podobá výroku Vladimíra Železného, který mluvil o 29 politicích na obrazovce.Televize NBC ve spolupráci s Demokratickou stranou vybrala 20 kandidátů podle předem daných kritérií – klíčem byla popularita v průzkumech a celkový počet (drobných) finančních dárců. Kandidáty televize rozdělila do dvou debat v hlavním vysílacím čase. Každá debata měla dvě hodiny včetně 4 reklamních brejků a každý z kandidátů měl 60 sekund na zodpovězení otázek moderátorů, případně 30 sekund, pokud reagoval na své oponenty.
Když vám klesá sledovanost, protlačte se do nejsledovanější debaty
Obě debaty měly celkem 5 moderátorů. První hodinu moderovali tři „béčkoví“, v druhé hodině nastoupili dva „áčkoví“. Není jasné, podle jakých kritérií je televize rozdělila. Paradoxní je, že zatímco v B-týmu seděl moderátor hlavní zpravodajské relace NBC Nightly News Lester Holt, tak do A-týmu se dostala moderátorka večerního názorového pořadu Rachel Maddow.
Ta přitom v posledních měsících bojuje s klesající sledovaností pořadu, který nese její jméno. Důvod je zřejmý – novinářka Maddow dva roky slibovala svým divákům senzační odhalení, která povedou k odchodu prezidenta Donalda Trumpa z úřadu. Trumpův konec měl přijít každým dnem. Jenomže žádná bombatiscká zpráva nebyla natolik bombastická, aby prezidenta skutečně zničila.
Když se před dvěma měsíci ukázalo, že definitivně selhala i tzv. „ruská stopa“, zklamaní diváci se ke své moderátorce otočili zády a Rachel Maddow se svým prime time pořadem ztratila výraznou část sledovanosti – podle některých zdrojů přišla až o třetinu publika. Ona však patří k nejlépe placeným hvězdám zpravodajské divize televize NBC, proto jí bylo nabídnuto moderování předvolebních debat.
Ptáte se, jak může vypadat debata s 10 politiky a třemi moderátory současně? Zřejmě nepřekvapí, že byla ohromně nudná. K nudě a šedi přispívali i samotní diskutující tím, že všichni měli až na malé výjimky stejné postoje v klíčových věcech.
Příliš mnoho diskutujících skutečně zabíjí televizní vysílání
Ptáte se, jak může vypadat debata s 10 politiky a třemi moderátory současně? Zřejmě nepřekvapí, že byla ohromně nudná. K nudě a šedi přispívali i samotní diskutující tím, že všichni měli až na malé výjimky stejné postoje v klíčových věcech.
Jisté náznaky nesouhlasu a vzájemného souboje byly vidět snad jen v tom, když se někdo pokoušel dostat ke slovu na úkor někoho dalšího. Odehrály se i drobné plánované poltické útoky mezi kandidáty navzájem, ale zároveň bylo vidět, že všichni diskutující sympatizují se stejnou politickou stranou a mají stejného nepřítele.
Bylo by ovšem nefér říkat, že úplně všichni byli nudní. Například kandidátka Marianne Williamson – jinak spisovatelka a spiritualistka – diváky opravdu dobře bavila pokaždé, když promluvila. Jen není jasné, zda to byl její záměr. Dalším zábavným momentem bylo selhání techniky, kdy diváci mohli slyšet privátní konverzace moderátorů v zákulisí. Tím ovšem výčet zajímavostí končí.
Když jsem se pokusil shlédnout obě debaty (zkuste to taky – jsou na YouTube), bylo to jen za cenu častého přeskakování velmi nudných pasáží. A právě tehdy jsem si vzpomněl na zmíněný dávný výrok někdejšího ředitelopolitika Vladimíra Železného, jenž tvrdošijně odmítal uspořádat na Nově předvolěbní debaty s mnoha účastníky s argumentem, že tím bychom zabili televizní vysílání.
I když nerad, musím uznat, že měl pravdu. Debata s 10 kandidáty a několika moderátory skutečně zabíjí televizní vysílání. Nejhorší na tom všem je, že další podobné budou ještě následovat. Kdyby pan Železný svá slova přednesl v Americe, možná by se na ty příští debaty dalo i dívat.
Když jsem se pokusil shlédnout obě debaty bylo to jen za cenu častého přeskakování velmi nudných pasáží. A právě tehdy jsem si vzpomněl na zmíněný výrok o tom, jak lze zabít televizní vysílání.