Finové se rozhodli, že nejpozději v březnu 2020 úplně opustí standardní rozlišení obrazu a všechny volně dostupné televize budou vysílat výhradně ve vysokém rozlišení. Konkrétně by mělo jít o Full HD rozlišení, byť definitiva v tomto směru ještě nepadla. Znamená to, že přechod na DVB-T2 přinese výraznou přidanou hodnotu pro diváky ve Finsku, jelikož dojde k razantnímu zlepšení kvality obrazu. Počítá se i s krátkodobým souběžným vysíláním v SD a HD rozlišení, aby se diváci mohli na změnu připravit. Souběh obou platforem potrvá maximálně jeden rok.
Finsko momentálně pro terestrickou televizi využívá standard DVB-T, přičemž lze sledovat programy jak v MPEG-2 tak i v MPEG-4. Pro následující éru DVB-T2 by Finové chtěli zůstat u MPEG-4, nepřejdou tedy plošně na kodek HEVC. Díky pokračujícímu vysílání v MPEG-4 budou moci diváci využít své moderní televize, i když nepodporují HEVC. Vysílání ve standardním rozlišení ani v SD/qHD se v dostupných materiálech nezmiňuje.
Finský příklad ukazuje, že přechod na DVB-T2 může divákům skutečně přinést benefit v podobě výrazně vyšší kvality obrazu nebo doplňkových služeb. Musí ale existovat společenská dohoda napříč trhem mezi operátory terestrických multiplexů a televizemi. Podobná dohoda na českém trhu neexistuje.
České komerční televize plošný přechod na bezplatné HD vysílání odmítají
Finský příklad ukazuje, že přechod na DVB-T2 může divákům skutečně přinést benefit v podobě výrazně vyšší kvality obrazu nebo doplňkových služeb. Musí ale existovat dohoda napříč trhem mezi operátory terestrických multiplexů a televizemi.
Na českém trhu taková dohoda neexistuje. Operátoři českých DVB-T2 multiplexů umožňují televizím vysílat i v nižším rozlišení, které se označuje matoucí zkratkou qHD. Tato obrazová kvalita se příliš neliší od dosavadního standardního rozlišení.
Největší české komerční skupiny Nova a Prima se už nechaly slyšet, že své HD programy divákům nehodlají poskytovat bezplatně. V praxi to znamená, že Nova HD a Prima HD se ve volně dostupné DVB-T2 nabídce neobjeví.
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Podrobnější informace o budoucnosti digitální terestrické televize v jednotlivých evropských zemích přinášíme ve zvláštní sekci webu TVKOMPAS.cz.
TIP: Tematická příloha webu TVKOMPAS.cz: Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.